Domovská stránka » Tabu » MÝTY A FAKTA SPOJENÁ S DAROVÁNÍM KREVNÍ PLASMY
ADVERTORIAL

Darování krevní plasmy je stejně významné jako darování krve. V povědomí většiny populace je však více zažité dárcovství krve, a darování plasmy je tak často na okraji zájmu. Proto bychom rádi upřesnili základní informace o darování plasmy, a zároveň tím vyvrátili některé mýty s tím spojené, se kterými se každý den bohužel setkáváme.

Krev je z 57 % tvořena právě krevní plasmou, v těle zdravého člověka putuje 3–3,5 litru krevní plasmy. Samotná plasma obsahuje 90 % vody, 8 % bílkovin a 2 % minerálních látek. Krevní plasma je v průběhu odběru centrifugací v několika cyklech oddělena od krve dárce, přičemž krevní buňky jsou dárci navráceny zpět do oběhu.

Obnova samotné plasmy proběhne v řádu pár desítek hodin, maximálně však do 72 hodin. Proto je možné absolvovat odběr plasmy častěji než odběr plné krve, jejíž obnova trvá déle.

Jste vhodný dárce krevní plasmy? Zjistěte ZDE

Musí se na darování plasmy chodit nalačno?

Pokud se rozhodnete pro darování krevní plasmy, rozhodně není dobré chodit nalačno. Protože chceme, aby odběr plasmy proběhl hladce a každý dárce se během výkonu i po něm cítil dobře, je potřeba, aby se dodrželo pár režimových opatření. Den před každým odběrem a v den odběru plasmy je potřeba zvýšit příjem tekutin, minimum je 2,5–3 l denně.

Před odběrem je potřeba se lehce najíst, aby měl dárce dostatečnou hladinu krevního cukru. Vhodné je libové maso, pečivo, ovoce či zelenina. Naopak není vhodné jíst tučné potraviny, omáčky, uzeniny a pít energetické nápoje.

Jak probíhá odběr krevní plasmy? Zjistěte ZDE

Je plasma odebraná mimo nemocnici vyvážena do zahraničí?

Nejčastějším mýtem je otázka transportu plasmy do zahraničí. Plasma odebraná v nemocnici nebo v jakémkoli plazmaferetickém centru určená k dalšímu zpracování pro výrobu léků, je vždy vyvážena do zahraničí, a to z jediného důvodu – v současné době není v České republice žádný zpracovatel, který by měl oprávnění k výrobě léků z krevní plasmy. Zpracovaná plasma se však samozřejmě vrací v podobě léků zpět, a slouží tak i pro pacienty z České republice.

Odběrová místa (ZDE)

Je nemorální dávat finanční odměnu za darování plasmy?

Darování krevní plasmy často probíhá v soukromých plazmaferetických centrech, která poskytují jako náhradu času stráveného na odběru finanční odměnu. Každý dárce krevní plasmy se může rozhodnout, jestli přijde darovat bezplatně nebo zda si finanční náhradu vezme.

Bezplatný dárce může čerpat zase jiné výhody, v den odběru mu vzniká nárok na den placeného volna a může si uplatnit vyšší slevu na dani. Darování krevní plasmy pro potřebu výroby nenahraditelných medikamentů je tedy stejně potřebné a záslužné jako darování plasmy nebo plné krve pro potřeby nemocnic.

Další článek