Domovská stránka » Tabu » ROZHOVOR S MUDR. DAVIDEM JILICHEM: LIDÉ S HIV DNES ŽIJÍ PLNOHODNOTNÝM ŽIVOTEM
ADVERTORIAL

Život lidí s HIV byl dříve předmětem společenské tabuizace, dnes se však naštěstí o této nemocí mluví mnohem otevřeněji. S vedoucím HIV centra Fakultní nemocnice Bulovka MUDr. Davidem Jilichem jsme se bavili o tom, jaké jsou možnosti léčby tohoto onemocnění i proč je důležité nechat se včas otestovat na infekci HIV.

MUDr. DAVID JILICH

vedoucí HIV centra Fakultní nemocnice Bulovka

Nejdříve se Vás zeptám, co to je HIV a jakým způsobem se přenáší?

HIV je virové onemocnění, které způsobuje poruchu imunitního systému. Na to, aby porucha vznikla, potřebuje infekce dostatek času. Než tedy pacient začne mít nějaké viditelné potíže, může uplynout velmi dlouhá doba, a to až v řádu let. Nicméně od samého začátku, včetně období, kdy je pacient bez příznaků, je infekční a může přenášet infekci na další osoby. Cesty přenosu jsou celkem tři.

Nejméně častý je takzvaný vertikální přenos, tedy přenos z matky na dítě v průběhu těhotenství, porodu nebo po porodu kojením. Dále mluvíme o takzvaném krevním přenosu, který hraje roli například u osob sdílejících jehly při aplikaci drog do žíly. Nejběžnějším způsobem je však sexuální cesta přenosu, HIV je tedy pohlavně přenosná choroba.

Jaké jsou nejčastější mýty spojené s touto nemocí?

Mýty jsou nejčastěji spojené s cestami přenosu. I v dnešní době slýcháme, že se dá HIV přenést podáním ruky, polibkem nebo sdílením stejné domácnosti, což tak však rozhodně není. Paradoxem je, že si společnost někdy myslí, že polibkem je možné přenést HIV, na druhou stranu v kontrastu s tím, že přestože všichni vědí o možném přenosu nechráněným pohlavním stykem, míra ochrany lidí je při náhodném pohlavním styku často nedostatečná.

Kdy by se měl člověk nechat otestovat?

Test na HIV nikomu uškodit nemůže, takže každý, kdo má nějakou pochybnost zejména ve vztahu k sexuálnímu riziku, by se měl nechat otestovat. Je třeba také říci, že výsledek může mít určité zpoždění v řádu několika týdnů. Když tedy člověk půjde bezprostředně po riziku na test, test reflektuje jen jeho vzdálenější minulost, tedy dva a více měsíců zpátky.

Jak je důležitá včasná diagnostika tohoto onemocnění?

Včasná diagnostika je naprosto klíčová, virus totiž potřebuje nějaký čas na to, aby v těle způsobil možné poruchy. Platí, že čím dříve infekci zachytíme, tím k menším škodám v těle dochází a tím kratší doba je potřeba k tomu, aby se člověk po zahájení léčby navrátil do optimálního zdravotního stavu. Z dlouhodobého hlediska tedy včasná diagnostika zlepšuje prognózu jednotlivce. Za včasnou diagnostiku obvykle považujeme dobu do dvou let od předpokládaného nakažení.

Můžou lidí s HIV žít plnohodnotný život?

Ano, správně léčení lidé s HIV žijí plnohodnotný život. To, co je odlišuje od HIV negativních osob, je nutnost pravidelných laboratorních vyšetření a konzultací s lékařem a také trvalé každodenní užívání léků. To jsou jediné limity, které naši pacienti mají. Člověk se správně léčenou HIV infekcí ve většině případů nemá žádné zdravotní komplikace, a pokud dodržuje léčbu, nemusí se jich obávat. Co se týče sexuálního života, správně zaléčený člověk je i v případě nechráněného sexu neinfekční. Podmínkou tohoto stavu je dlouhodobý lékařský dohled.

Jak dnes probíhá léčba HIV?

Léčba je dnes účinná, bezpečná a pohodlná. K léčbě se používají protivirové preparáty, které zajišťují, že se virus nemnoží, a tím pádem neškodí. Ve většině případů léčba vypadá tak, že pacient užívá jednu tabletu denně a léčba má v podstatě jen dva limity – nedokáže infekci vyléčit zcela a nemá časový přesah. Funguje tedy pouze po dobu, co se užívá, proto je také tato léčba trvalá a v případě jejího přerušení její účinek přestává.


CZ-NON-00444
Merck Sharp & Dohme s.r.o., Na Valentince 3336/4, 150 00 Praha 5, Česká Republika, IČO: 028462564, Tel.: +420 277 050 000,
email: [email protected], www.MSD.cz

Další článek