Domovská stránka » Tabu » KRÁSA POMOCI: SOCIÁLNÍ IZOLACE NENÍ ŘEŠENÍ, ALE SOUČÁST PROBLÉMU
ADVERTORIAL

Nadace Krása pomoci pomáhá seniorům žít důstojně v domácím prostředí už dvanáct let. Za tu dobu rozdělila mezi neziskové organizace a projekty pro seniory více než 31 milionů korun a konkrétně pomohla tisícům seniorů zůstat Doma bez obav. Zároveň dlouhodobě pracuje na tom, aby společnost vnímala seniory s respektem.

Podobně jako na jaře

Nyní se tak (stejně jako na jaře) soustředí na zajištění základních potřeb seniorských klientů nadace. Nákupy, léky, ochranné pomůcky, úřední záležitosti, něco pro radost – to vše umí (nejen) svým klientům zajistit. 

Ztráta sociálního kontaktu, která bohužel doprovází první i druhou vlnu pandemie, má prokazatelně vliv na zdraví a psychický stav.

Už při první vlně byla pro nadaci neméně podstatná i osvěta a témata spojená s psychickými stavem lidí a psychohygienou. Ztráta sociálního kontaktu, která bohužel doprovází první i druhou vlnu pandemie, má totiž prokazatelně vliv na zdraví a psychický stav starších osob. 

Tématem, které musíme jako společnost řešit, je teď sociální izolace. 

Je zámek řešením?

V zájmu zdraví jsme uzavřeli domovy pro seniory s tím, že tak chráníme nejohroženější skupinu. Jsme si ale jistí, že jsme pro ně udělali to nejlepší? 

Lidé v nadaci říkají: ne, izolace není řešení, ale součást problému. Odloučení může představovat stejné riziko, jako je samotná nákaza. 

Pro babičky a dědy je tento nehezký čas už velmi dlouhý – někteří se s blízkými neviděli už od března. Ti, kteří rodiny nemají, jsou bez kontaktu úplně. Nadace proto jedná velmi rychle – kromě již zmíněné osvěty a informování o tématu sociální izolace nyní pracuje na projektu Psychoterapeutické linky pro seniory do domácností, domovů pro seniory či nemocnic, zprostředkovává pokojové květiny do uzavřených domovů. Do domovů, kde se již vyskytla nákaza, posílá vitamíny pro klienty i personál a také počítače, aby mohli klienti komunikovat s rodinami. Zapojuje dobrovolníky na kamarádské hovory po telefonu, podporuje mezigenerační sdílení zapojením (před)školáků do výroby maskotů a křížovek seniorům pro zkrácení dlouhé chvíle.

Všechny tyto činnosti směřují k jedinému cíli – důstojnému životu pro naše prarodiče.

Další článek