Domovská stránka » Tabu » V JAKÉM VĚKU SE VYSKYTUJÍ IDIOPATICKÉ STŘEVNÍ ZÁNĚTY?
Tabu

V JAKÉM VĚKU SE VYSKYTUJÍ IDIOPATICKÉ STŘEVNÍ ZÁNĚTY?

Ve spolupráci s:
Zdroj: Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Zdroj: Adobe Stock

Idiopatické střevní záněty (IBD) trápí řadu lidí. O jaká onemocnění se jedná a jaké dnes existují možnosti léčby? To vše nám vysvětlila gastroenteroložka MUDr. PETRA MATĚJKOVÁ, Ph.D.

MUDr. PETRA MATĚJKOVÁ, Ph.D.

gastroenteroložka a externí posudková lékařka
členka Pracovní skupiny pro IBD a organizace ECCO

Zkratka IBD zahrnuje vícero onemocnění. Můžete nám popsat, jaká to jsou? 

Zkratka IBD je převzata z angličtiny a znamená „inflammatory bowel disease“, což do češtiny překládáme nejčastěji jako idiopatické střevní záněty. Zahrnuje to Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Tato onemocnění postihují trávicí trakt.

Jaké jsou nejčastější příznaky těchto onemocnění a u koho se většinou vyskytují?

Ulcerózní kolitida postihuje zejména sliznici tlustého střeva, onemocnění začíná v konečníku a může se rozšířit na celé tlusté střevo. Většina pacientů pak trpí průjmy, někdy s příměsí krve, bolestmi břicha, častým nucením na stolici, kdy odchází jen hlen či krev, tzv. tenesmy. Při postižení větší části střeva se setkáváme i s příznaky celkovými jako únava, zvýšená teplota a podobně.

Crohnova choroba může postihnout jakoukoliv část trávicího traktu, a to včetně dutiny ústní, jícnu, žaludku. Nejčastěji ale postihuje tenké a tlusté střevo, respektive přechod mezi nimi.

Zánět u Crohnovy nemoci nebývá jen na sliznici, může prostoupit celou stěnou trávicího traktu, což pak způsobuje komplikace, jako jsou abscesy a píštěle. Obtíže pacienta jsou různorodější, průjmy mohou, ale nemusí být přítomny, může se dostavit bolest břicha, často křečovitá např. po větším množství vlákniny, únava, chudokrevnost, hubnutí a podobně.

Onemocnění se mohou vyskytnout v jakémkoli věku včetně velmi malých dětí či seniorů.

Obě tato onemocnění mohou mít i tzv. mimostřevní příznaky, nejčastěji kloubní (bolesti či záněty), dále např. kožní (erytema nodosum) či oční (záněty). U části pacientů je pak IBD komplikováno vzácnějším onemocněním jater s postižením žlučovodů.

Onemocnění se mohou vyskytnout v jakémkoli věku včetně velmi malých dětí či seniorů. Nicméně Crohnova choroba začíná typicky spíše v mladém věku kolem 20. roku, ulcerózní kolitida pak v mladém věku či v období kolem  40.–50. roku života.

Můžete nám přiblížit možnosti léčby, které mají dnes pacienti k dispozici?

K dispozici je pestrá škála léčebných možností. Z té medikamentózní jsou to zejména aminosalicyláty, kortikosteroidy, imunosupresiva, biologická léčba (je již možné využít mnoho různých molekul této léčby). Někdy se využívají antibiotika či probiotika. U části pacientů je nutno onemocnění řešit i chirurgicky.

Proč je důležitá včasná diagnostika a dodržování léčby?

Pro pacienta je samozřejmě výhodné diagnostikovat a začít léčit střevní zánět co nejdříve, správnou léčbou se dá zabránit zhoršení nemoci a komplikacím. První cesta pacienta s trávicími obtížemi většinou vede k praktickému lékaři. Obtíže vzniklé v souvislosti s dietní chybou, či infekčním onemocněním jsou většinou nezávažné.

Pokud však obtíže trvají déle (v řádu týdnů), doprovází je závažné příznaky (horečky, krev ve stolici, výrazné bolesti břicha, hubnutí a další), měl by být pacient odeslán k odbornému lékaři. Dalším vyšetřením u gastroenterologa je potřeba zjistit, zda se jedná o diagnózu idiopatického střevního zánětu či nikoliv. Důvěra mezi lékařem a pacientem a také dodržování léčby, na které se společně domluví, je základním předpokladem pro ústup nemoci. 

Důvěra mezi lékařem a pacientem a také dodržování léčby, na které se společně domluví, je základním předpokladem pro ústup nemoci. 

Setkali jste se s tím, že se pacienti o své nemoci stydí mluvit? 

Samozřejmě. Pro řadu lidi není  jednoduché hovořit o vyprazdňování. Také pacienti, kteří mají postižení konečníku píštělemi, jistě nevyhledávají možnost mluvit o svých obtížích.  


V TOMTO ČLÁNKU JSTE SE DOČETLI:

  • Co znamená zkratka IBD
  • O jaké onemocnění se jedná
  • Jaké jsou příznaky onemocnění
  • Jaké jsou možnosti léčby
  • Diagnostika a dodržování léčby
Další článek