Idiopatické střevní záněty (IBD) trápí řadu lidí. O jaká onemocnění se jedná a jaké dnes existují možnosti léčby? To vše nám vysvětlila gastroenteroložka MUDr. PETRA MATĚJKOVÁ, Ph.D.
MUDr. PETRA MATĚJKOVÁ, Ph.D.
gastroenteroložka a externí posudková lékařka
členka Pracovní skupiny pro IBD a organizace ECCO
Zkratka IBD zahrnuje vícero onemocnění. Můžete nám popsat, jaká to jsou?
Zkratka IBD je převzata z angličtiny a znamená „inflammatory bowel disease“, což do češtiny překládáme nejčastěji jako idiopatické střevní záněty. Zahrnuje to Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Tato onemocnění postihují trávicí trakt.
Jaké jsou nejčastější příznaky těchto onemocnění a u koho se většinou vyskytují?
Ulcerózní kolitida postihuje zejména sliznici tlustého střeva, onemocnění začíná v konečníku a může se rozšířit na celé tlusté střevo. Většina pacientů pak trpí průjmy, někdy s příměsí krve, bolestmi břicha, častým nucením na stolici, kdy odchází jen hlen či krev, tzv. tenesmy. Při postižení větší části střeva se setkáváme i s příznaky celkovými jako únava, zvýšená teplota a podobně.
Crohnova choroba může postihnout jakoukoliv část trávicího traktu, a to včetně dutiny ústní, jícnu, žaludku. Nejčastěji ale postihuje tenké a tlusté střevo, respektive přechod mezi nimi.
Zánět u Crohnovy nemoci nebývá jen na sliznici, může prostoupit celou stěnou trávicího traktu, což pak způsobuje komplikace, jako jsou abscesy a píštěle. Obtíže pacienta jsou různorodější, průjmy mohou, ale nemusí být přítomny, může se dostavit bolest břicha, často křečovitá např. po větším množství vlákniny, únava, chudokrevnost, hubnutí a podobně.
Onemocnění se mohou vyskytnout v jakémkoli věku včetně velmi malých dětí či seniorů.
Obě tato onemocnění mohou mít i tzv. mimostřevní příznaky, nejčastěji kloubní (bolesti či záněty), dále např. kožní (erytema nodosum) či oční (záněty). U části pacientů je pak IBD komplikováno vzácnějším onemocněním jater s postižením žlučovodů.
Onemocnění se mohou vyskytnout v jakémkoli věku včetně velmi malých dětí či seniorů. Nicméně Crohnova choroba začíná typicky spíše v mladém věku kolem 20. roku, ulcerózní kolitida pak v mladém věku či v období kolem 40.–50. roku života.
Můžete nám přiblížit možnosti léčby, které mají dnes pacienti k dispozici?
K dispozici je pestrá škála léčebných možností. Z té medikamentózní jsou to zejména aminosalicyláty, kortikosteroidy, imunosupresiva, biologická léčba (je již možné využít mnoho různých molekul této léčby). Někdy se využívají antibiotika či probiotika. U části pacientů je nutno onemocnění řešit i chirurgicky.
Proč je důležitá včasná diagnostika a dodržování léčby?
Pro pacienta je samozřejmě výhodné diagnostikovat a začít léčit střevní zánět co nejdříve, správnou léčbou se dá zabránit zhoršení nemoci a komplikacím. První cesta pacienta s trávicími obtížemi většinou vede k praktickému lékaři. Obtíže vzniklé v souvislosti s dietní chybou, či infekčním onemocněním jsou většinou nezávažné.
Pokud však obtíže trvají déle (v řádu týdnů), doprovází je závažné příznaky (horečky, krev ve stolici, výrazné bolesti břicha, hubnutí a další), měl by být pacient odeslán k odbornému lékaři. Dalším vyšetřením u gastroenterologa je potřeba zjistit, zda se jedná o diagnózu idiopatického střevního zánětu či nikoliv. Důvěra mezi lékařem a pacientem a také dodržování léčby, na které se společně domluví, je základním předpokladem pro ústup nemoci.
Důvěra mezi lékařem a pacientem a také dodržování léčby, na které se společně domluví, je základním předpokladem pro ústup nemoci.
Setkali jste se s tím, že se pacienti o své nemoci stydí mluvit?
Samozřejmě. Pro řadu lidi není jednoduché hovořit o vyprazdňování. Také pacienti, kteří mají postižení konečníku píštělemi, jistě nevyhledávají možnost mluvit o svých obtížích.
V TOMTO ČLÁNKU JSTE SE DOČETLI:
- Co znamená zkratka IBD
- O jaké onemocnění se jedná
- Jaké jsou příznaky onemocnění
- Jaké jsou možnosti léčby
- Diagnostika a dodržování léčby