Domovská stránka » Vakcinace - COVID-19 » STUDIE ZKOUMALA 7 BOOSTERŮ PROTI COVIDU, ROZDÍLY MEZI NIMI JSOU ZNAČNÉ
Vakcinace - COVID-19

STUDIE ZKOUMALA 7 BOOSTERŮ PROTI COVIDU, ROZDÍLY MEZI NIMI JSOU ZNAČNÉ

očkování booster
očkování booster
Adobe Stock

Koronavirová epidemie v České republice stále nekončí a podle odborníků nás čeká další podzimní vlna. Nejlepší ochranou proti onemocnění COVID-19 zůstává očkování. Lidé, kteří mají za sebou základní očkování, se nyní mohou nechat naočkovat posilovací dávkou, tzv. boosterem.

Jakou vhodnou posilovací očkovací dávku proti koronaviru však vybrat? Jak funguje kombinování vakcín? Jak jsou jednotlivé vakcíny účinné? Či jak se od sebe posilovací vakcíny jednotlivých výrobců liší?

Právě na to se zaměřila rozsáhlá vědecká studie (v originále zde), jejíž výsledky publikoval prestižní odborný časopis The Lancet. Studie se zúčastnilo přes 2500 osob starších 30 let. Vědci v ní zkoumali bezpečnost a schopnost tvorby protilátek celkem sedmi světově používaných vakcín proti onemocnění COVID-19, které byly dobrovolníkům podány jako posilující dávka po základním očkování vakcínami AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.

Kombinovat vakcíny se vyplatí

„Neexistuje dostatek údajů o bezpečnosti a imunogenitě různých vakcín COVID-19 podaných jako třetí (posilovací) dávka. Zkoumali jsme tedy reaktogenitu a imunogenitu sedmi různých vakcín COVID-19 jako třetí dávky, abychom tyto údaje získali a umožnili optimální výběr posilovacích vakcín,“ vysvětlují autoři studie.

Vědci zkoumali zejména hladiny protilátek, neutralizaci viru či buněčnou odpověď v závislosti na tom, jaký typ posilovací vakcíny byl použit. Hladina protilátek ukazuje, kolik protilátek proti S-proteinu koronaviru lidský organismus vytváří. Údaje o neutralizaci viru napoví, do jaké míry jsou protilátky vytvořené v krvi schopny neutralizovat virus SARS-CoV-2, když se s ním setkají. Buněčná odpověď patří spolu s tvorbou protilátek k imunitní odpovědi organismu na setkání s patogenem. Buněčnou imunitu představují např. B- a T- buňky a jejich odpověď znamená, kolik z nich je specificky zaměřeno na koronavirus.

Výsledky studie vyšly jednoznačně – nejlepší ochranu proti koronaviru zajistila kombinace vakcín. Tedy použití posilující dávky jiné vakcíny, než jakou bylo provedeno základní očkování. 

„Všechny vakcíny, které posílily imunitu, fungovaly jak u starších, tak i mladších osob. Mezi specifickými posilujícími vakcínami však byly výrazné rozdíly, což odpovídá jiným údajům z nerandomizovaných studií,“ uvádí vědci. Porovnání všech sedmi zkoumaných vakcín znázorňuje následující diagram.

covid booster

Před podzimní vlnou ochrání moderní mRNA vakcíny

Účinnost základního očkování proti koronaviru po čase klesá, a proto je doporučeno včasné přeočkování posilovací dávkou – boosterem. Otálet s posilovací dávkou by rozhodně neměli zejména lidé, kteří spadají do rizikových skupin, např. senioři, lidé s cukrovkou, vysokým tlakem, onkologickým onemocněním či s oslabenou imunitou. 

Výše citovaná studie porovnávala celkem sedm posilovacích vakcín, používaných v různých státech světa. V České republice jsou k dispozici dvě z nich, které jsou založeny na nejmodernější mRNA technologii. Posilující dávku mRNA vakcíny si lidé mohou vybrat od dvou výrobců – Spikevax od společnosti Moderna, nebo Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech. 

Nejrychlejším způsobem, jak získat posilovací dávku, je návštěva některého z očkovacích míst. Těch se v České republice nachází téměř 400. Jejich pravidelně aktualizovaný seznam včetně mapy je k dispozici zde. Zájemci o očkování mají možnost zvolit si, jakou vakcínou se nechají očkovat či přeočkovat. Očkovací centra a lékaři mají zároveň povinnost zodpovědět zájemcům o očkování všechny dotazy týkající se podávané vakcíny.


Autor textu: Bílý Medvěd Public Relations

Další článek