Domovská stránka » Věnováno ženám » ZDRAVÁ ŽENA V KAŽDÉM VĚKU
Věnováno ženám

ZDRAVÁ ŽENA V KAŽDÉM VĚKU

Doc. MUDr. TOMÁŠ FAIT, Ph.D.

Gynekologicko- porodnická klinika
2. LF UK a FN Motol, Praha

Proč je důležité, aby ženy nezanedbávaly gynekologické preventivní prohlídky?

Primární prevence má zabránit rozvoji nemoci. Takovou primární prevencí je v gynekologii nyní očkování proti HPV, ideálně pro dívky i chlapce ve věku 13–14 let. Očkování lze provést klidně i později, jen již bez příspěvku pojišťovny. Sekundární prevence pak hledá ty nemoci, jejichž léčení je výrazně úspěšnější a levnější při zachycení nemoci v časném stádiu. Proto se u nás provádí screening karcinou hrdla děložního, tedy každoroční stěr buněk z hrdla děložního. Od roku 2021 se u žen ve věku 35 a 45 let tento stěr doplňuje ještě testováním na přítomnost HPV viru, který nádor hrdla děložního způsobuje. Při včasném záchytu lze odstranit jen kousek hrdla děložního, což neohrozí ani život, ani plodnost ženy. Podobně screening karcinomu prsu mamografem u žen nad 45 let zachytí případný nádor ve stadiu, kdy stačí kosmeticky snesitelné vyjmutí nádoru a odstranění uzliny v podpaží.

Které gynekologické potíže trápí ženy během léta nejčastěji?

Nejčastějšími letními potížemi jsou poševní dysmikrobie. Nejedná se
v pravém slova smyslu o infekci, ale spíše o přemnožení jednoho z mnoha druhů bakterií či kvasinek přítomných v pochvě na úkor těch ostatních. Příčinou může být neprodyšné oblečení v horku, mokré plavky, koupání ve vodě s výskytem sinic nebo alkalizace poševního prostředí spermatem. V samoléčbě lze použít volně prodejná desinficiencia jako benzydamin a probiotika, ať již lokální či perorální, která lze užívat i preventivně.

Jaké jsou první příznaky menopauzy?

První příznaky menopauzy mouhou být nepravidelnosti menstruačního cyklu, návaly horka a noční pocení, ale třeba také bušení srdce nebo prohlubující se deprese. Asi 70 % žen má některé nebo všechny z těchto příznaků v různé míře intenzity. Tyto příznaky průměrně trvají něco přes 7 let.

Co byste doporučil ženám, které na sobě příznaky menopauzy zpozorují?

Nejúčinnější léčbou akutních příznaků menopauzy jsou hormony, které dokáží předcházet i potížím plynoucím z jejich dlouhodobého nedostatku – například osteoporóze či atrofii rodidel. Nicméně ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat hormonální léčbu, mohou zvýšit fyzickou aktivitu a užívat některý z volně prodejných přípravků. Tyto přípravky jsou většinou založeny na bázi fytoestrogenů. Zde mám nejlepší zkušenosti
s extraktem z fermentova­ né sóji DT56a. Z přípravků fungujících na principu ovlivnění hladin serotoninu vychází ve studiích jako velmi přínosné ty s pylovými extrakty.

Další článek