Domovská stránka » Zdraví rodiny » ANTIOXIDAČNÍ A PROTIZÁNĚTLIVÉ ÚČINKY BETAGLUKANU
ADVERTORIAL

Možnosti využití betaglukanu – přírodního sacharidu, který se nachází například v hlívě ústřičné – se v medicíně zkoumají několik desetiletí. Unikátní látka postupně odkrývá svá tajemství i v boji proti civilizačním chorobám.

Betaglukany jsou často předmětem klinického i experimentálního testování v souvislosti s léčbou pacientů s různými infekčními a civilizačními chorobami. Teď svítá naděje i pro diabetiky. Od září má probíhat výzkum, který potvrdí, nebo vyvrátí hypotézu, podle níž účinky betaglukanů pomáhají udržovat stabilnější hladinu glukózy v krvi.

Blahodárné účinky

Studie laboratoře Natures potvrdily blahodárné účinky betaglukanů. Ty snižují oxidanty a volné radikály, čímž zmírňují oxidační stres a předcházejí civilizačním chorobám, včetně rakoviny. Betaglukany jsou slibným prostředkem k této prevenci. Ing. Adrián Doboly z Natures zdůrazňuje vliv betaglukanů na imunitní systém, podněcují antioxidační aktivitu imunitních buněk. To je klíčové při zvýšené tvorbě látek zvyšujících oxidační stres.

Oxidanty a volné radikály jsou spojeny s civilizačními chorobami a je obtížné se jich zbavit. Betaglukany nabízejí naději. Studie ukázaly, že mají i přímé antioxidační účinky, ale klíčový je jejich vliv na imunitní systém.

Imunitní buňky při boji s patogeny využívají oxidanty a produkují antioxidanty, udržují tak rovnováhu oxidantů a antioxidantů v organismu. Betaglukan podporuje antioxidační aktivitu imunitního systému, což je zvláště důležité při zvýšené tvorbě látek zvyšujících oxidační stres.

Co je oxidační stres

Oxidační stres vzniká přebytkem volných radikálů v těle, které organismus nedokáže dostatečně eliminovat. Zdroje tohoto stresu jsou vnější (cigaretový dým, alkohol, záření, pesticidy, léčiva) i vnitřní (hormonální a metabolické procesy, záněty, imunitní odpověď).

Nadměrný psychický stres generuje hormony podporující zánětlivé a oxidativní procesy v mozku a orgánech. Oxidační stres vede ke vážným onemocněním, včetně diabetu, aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce, neurodegenerativních a rakovinových onemocnění a předčasnému stárnutí.

Nadměrný psychický stres generuje hormony podporující zánětlivé a oxidativní procesy v mozku a orgánech. Oxidační stres vede ke vážným onemocněním, včetně diabetu, aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce, neurodegenerativních a rakovinových onemocnění a předčasnému stárnutí.

Betaglukan jako doplněk stravy

Oxidanty a volné radikály jsou spojeny s civilizačními chorobami a je obtížné se jich zbavit. Betaglukany nabízejí naději.

Studie ukázaly, že mají i přímé antioxidační účinky, ale klíčový je jejich vliv na imunitní systém. Imunitní buňky při boji s patogeny využívají oxidanty a produkují antioxidanty, udržují tak rovnováhu oxidantů a antioxidantů v organismu. Betaglukan podporuje antioxidační aktivitu imunitního systému, což je zvláště důležité při zvýšené tvorbě látek zvyšujících oxidační stres.

Co jsou to betaglukany:

  • Jde o přírodní polysacharidy nacházející se v některých obilovinách, kvasnicích a tzv. medicinských houbách.
  • Každodenně je konzumujeme ve stravě (v pečivu, cereáliích, pivu, v některých druzích hub).
  • Pokud jsou purifikované do vysoké čistoty, jsou zcela bezpečné, netoxické a bez vedlejších účinků.
  • Jsou to nejvíce studované přírodní imunomodulátory – k dnešnímu dni je o nich publikovaných více než 19 000 materiálů.
  • Mají imunomodulační účinky, tedy ovlivňují činnost imunitního systému a jeho odpovědi.
  • Pomáhají zlepšovat boj těla s patogeny.
  • Mají protizánětlivé a antioxidační účinky.
  • Jsou vhodné jako podpora během léčby onkologických onemocnění.
Další článek