Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » INVISALIGN: MODERNÍ ŘEŠENÍ VAD CHRUPU PRO DĚTI OD 6 LET
ADVERTORIAL

Neviditelná rovnátka Invisalign představují moderní, pohodlnou a estetickou variantu léčby vad chrupu. Dětským a adolescentním pacientům, ale i jejich rodičům, tak oproti klasickým fixním aparátům přináší značné výhody.

MUDr. MARIE CHADIMOVÁ

Ortodontická klinika MUDr. Marie Chadimové

Ortodoncie pomáhá pacientům s nápravou chrupu nejen z estetických, ale také zdravotních důvodů. Jaké konkrétní zdravotní problémy mohou „křivé zuby“ způsobit?

Vady chrupu mohou u dětí zvýšit riziko tvorby zubních kazů jak na dočasných, tak zejména stálých zubech. Předkusové vady mají zase statisticky potvrzenou souvislost s vyšší frekvencí nepříjemných doživotních následků po úrazech zubů. Neestetický vzhled chrupu také ovlivňuje dětské sebevědomí.

Jaké moderní léčebné postupy jsou vhodné pro děti s dorůstajícím chrupem?

Mezi moderní postupy lze zařadit léčbu neviditelnými rovnátky Invisalign ve speciální variantě First pro děti s raným smíšeným chrupem anebo komplexní léčbu pro adolescenty s předkusovými vadami, kde můžeme k formování dolního zubního oblouku do správné polohy využít nastavovacích výběžků.

Proč by měl rodič pro léčbu chrupu svého dítěte zvážit neviditelná rovnátka Invisalign?

Kromě estetické stránky věci je výhodou i to, že se děti s rovnátky Invisalign mohou bez omezení účastnit školních i mimoškolních aktivit (sport, hudba, zpěv). Dále také mohou udržovat optimální hygienu dutiny ústní, a to bez výrazných změn v technice čištění zubů, či pokračovat v logopedické terapii.

Frekvence kontrol u tohoto typu léčby je jedna návštěva za 2–3 měsíce, což znamená velkou časovou úsporu oproti klasické léčbě pomocí fixních aparátů. Je také důležité zmínit, že ve srovnání s léčbou fixními aparáty se výrazně snižuje bolestivost zubů pacientů.

Jak léčba funguje? Zjistěte ZDE

Má Invisalign aktuálně nějaké novinky, které pomáhají dospívajícím vyrovnat spodní a horní čelist?

Ano. Invisalign nyní nabízí nový typ výběžků na alignerech vhodný pro korekci předkusových vad, které jsou pro pacienty ve srovnání s předchozím typem výběžků mnohem pohodlnější.

Dokáže se Invisalign systém přizpůsobit i nestandardním typům chrupu, respektive složitějším případům?

Vzhledem k tomu, že většina lékařů pracujících se systémem Invisalign používá k zachycení postavení zubů místo klasických otisků skenování a rovnátka jsou zhotovena individuálně na základě těchto skenů, je možné rovnátka zhotovit skoro pro jakoukoliv vadu. Zkušený lékař je tedy schopen nabídnout pacientovi léčbu i u složitých vad.

Jak by měla probíhat zubní hygiena při nošení rovnátek? Liší se nějak od té běžné?

Čištění zubů se při léčbě systémem Invisalign v zásadě neliší od běžného čištění (lze i používat elektrické kartáčky). A čištění rovnátek se provádí mimo ústa, v čisticí a dezinfekční lázni pomocí speciálních tablet, prášku nebo roztoků.

FOTO: Align

Kolik léčba Invisalign stojí? Zjistěte ZDE

Kdy je správný čas navštívit s dítětem ortodontistu?

První návštěva na ortodoncii je vhodná ve věku zhruba kolem 6 let, již v této době je ortodontista schopen zachytit odchylky ve vývoji zubů nebo čelistí a ihned zasáhnout. Ideální je v těchto případech navrhnout léčbu systémem Invisalign First, který respektuje vývoj smíšeného chrupu a je vhodný pro věkovou skupinu 6–9 let. Zahájení léčby až po kompletní výměně chrupu se velmi často nevyplácí a vede k náročné a zbytečně dlouhé léčbě.

Next article