Během let se výrazně změnil postoj společnosti ke kouření. Díky poznatkům moderní medicíny dnes již víme, jaká zdravotní rizika přináší samotnému kuřákovi i jeho okolí. Jak se zbavit závislosti a zvládnout proces odvykání?
MUDr. JIŘÍ SLÍVA, Ph.D.
přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK
Kouření cigaret nepochybně představuje v rámci naší společnosti jednu z nejčastějších, a současně preventabilních, příčin úmrtí. Není třeba opakovat, že kuřák si neničí pouze své vlastní zdraví, ale pomyslný hřebíček do rakve zatlouká i osobám v jeho bezprostřední blízkosti. Velkého významu tak nabývá pasivní kouření především v rodinách s dětmi, jejichž rodiče jsou aktivními kuřáky.
Snažíte se přestat s kouřením? Klikněte ZDE
Kuřák jako pacient
Nejeden kuřák si již z nejrůznějších důvodů řekl DOST. Ne každý je ale tak silný, aby skončil ze dne na den, z hodiny na hodinu. Předně je nezbytné, aby byl pacient (kuřák je skutečně do jisté míry pacientem, neboť se stal závislým na nikotinu) co možná nejvíce motivován. V první řadě musí chtít skončit on sám, všechny ostatní prostředky mu pak v jeho snažení mohou pouze pomoci.
8 milionů úmrtí
V celosvětovém měřítku platí, že kouření je každým rokem příčinou přibližně 8 milionů úmrtí, ze kterých jde asi 1 milion právě na vrub pasivního kouření. Neutěšené jsou i údaje o rozšíření tohoto zlozvyku mezi adolescenty (45–50 %) a v posledních letech i vyrovnaný počet mužů a žen, kteří zapálené cigaretě či e-cigaretě (i ty mají svá významná zdravotní rizika!) holdují.
Léčba závislosti
Přestat s kouřením by chtěly (nebo o tom alespoň uvažují) přibližně dvě třetiny kuřáků, avšak ne každému se nad touto silnou závislostí podaří zvítězit (úspěch odstranění závislosti bez odborné pomoci bývá dopřán pouze 2 % z nich). Nejde totiž pouze o odstranění závislosti na nikotinu, ale též o naučení se jiným společenským stereotypům – pacient by se měl vyvarovat situacím, ve kterých si sebe bez cigarety neumí představit. Jelikož je léčba kouření velice komplexní záležitostí, neměl by se pacient o svém problému bát otevřeně hovořit. Odborná pomoc je k zanechání kouření velmi důležitá. Vedle odborných rad navíc může danou snahu i výrazně zlevnit, neboť dnes prakticky všechny zdravotní pojišťovny přispívají na léčbu nemalou částku.
Jak na odvykání?
Pro odvykání kouření je třeba především silné vůle a dobré motivace. Proto je rovněž důležité podělit se o svůj záměr s nejbližším okolím, které by mělo být oporou. Podpořit tuto snahu pak mohou přípravky s obsahem nikotinu ve formě náplastí, inhalátoru či žvýkaček, jejichž hlavním cílem je omezit vznik abstinenčních příznaků. De facto však tento přístup převádí nemocného z cigarety na jinou formu dodávky nikotinu.
Revoluce v odvykání kouření
Slibnou novinku na našem trhu však představuje látka cytisin. Díky svému inovativnímu mechanismu účinku na straně jedné výrazně potlačuje vznik abstinenčních příznaků (stimulace stejných receptorů v mozku, na které působí nikotin) a na straně druhé zásadně snižuje požitek z vykouřené cigarety (negativní působení na receptory stimulované nikotinem). Postačující je obvykle jen 25denní kúra. Ve snaze nekouřit by mělo pomoci i stále pozvolné zdražování tabákových výrobků a od 23. října tohoto roku též skutečnost, že již nebude možné uvádět na trh zahřívané tabákové výrobky s příchutí ( mentol, lesní ovoce…). Tento zákaz je plošný pro všechny země Evropské unie.