Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O OČI?
ADVERTORIAL

Oko je jedním z nejvíce namáhaných orgánů našeho těla. Trávíme stále více času u monitoru počítače, chytrého telefonu či u televize, čímž oči zatěžujeme, ale péči o ně často zanedbáváme. Jaké jsou nejčastější oční obtíže a jak je řešit?

prof. MUDr. Pavel Rozsíval, CSc., FEBO

Oční klinika LF UKa FN v Hradci Králové

V současné době je jednou z nejčastějších očních obtíží takzvané suché oko. To, že se opravdu jedná o rozšířený problém u dospělých i u dětí, potvrzují i oční lékaři. Shodují se na tom, že ještě před tím, než bylo obvyklé trávit hodiny času u počítače nebo mobilního telefonu, byly projevy suchého oka u dětí a dospívajících ojedinělé.

K typickým příznakům suchého oka u dospělých i u dětí patří pocit zvýšené únavy očí, zraková nepohoda nebo kolísavé vidění. Děti jsou navíc z nadměrné práce do blízka ohroženy vznikem krátkozrakosti, kterou je možné považovat za celosvětovou epidemii. Na očích se kromě práce na počítači a telefonu negativně projevuje také pobyt v suchém prostředí. Tyto potíže tak obvykle ustupují u moře, kde je zvýšená vlhkost a čistý vzduch. Pro oči je však blahodárné i deštivé počasí.

Syndrom suchého oka se často pojí s alergií. Alergie může být syndromem suchého oka zvýrazněna a naopak.

Onemocnění oka jsou nejčastěji léčena pomocí očních kapek. Ty jsou určeny jak pro zmírnění příznaků suchého oka, tak i zánětů oka, zeleného zákalu a řady dalších chorob, proto musí být kapky individuálně doporučené odborníkem. Projevy suchého oka dokáží zmírnit zvlhčující a zklidňující kapky mnoha výrobců. U těžkých projevů suchého oka je nutná odborná pomoc a komplexní vyšetření.

vizik

S očními kapkami, podobně jako s jakýmkoliv jiným lékem, je třeba správně zacházet. Většinu kapek je možné používat do 6 měsíců od otevření. Je třeba myslet na to, že při nesprávném používání, kdy se kapací část dotkne řas nebo rukou, může dojít k přenosu infekce a v krajním případě i k zrak ohrožujícímu zánětu rohovky. Naštěstí jsou ale dnes na trhu i přípravky se speciálním uzávěrem, který zabraňuje kontaktu obsahu s okolím.

Syndrom suchého oka se často pojí s alergií. Alergie tak může být syndromem suchého oka zvýrazněna a naopak. Alergie je poměrně častá a obvykle kromě očí postihuje i nos. V případě, že alergií trpíte, je ideální, abyste vždy měli při ruce kapky na zklidnění očí, případně i protialergické kapky nebo předepsané léky na alergii.

Next article