Skip to main content
Domovská stránka » Zdraví rodiny » LIDEM S RS POMÁHAJÍ TAKÉ „SESTRY V AKCI“
ADVERTORIAL

Spolek Revenium zaštiťuje projekt – RS Sestry v akci, který poskytuje kvalitní servis pacientům s roztroušenou sklerózou. Prostřednictvím telefonické linky předávají lidem potřebné informace o této nemoci odborné sestry. Jednou z nich je i Zuzana Zipsová, jež nám svoji práci v rámci projektu více přiblíží.

Břetislav Lapisz

pacient s roztroušenou sklerózou a redaktor magazínu Inspirante, Revenium, z. s.

V roce 1998 mu byla diagnostikována roztroušená skleróza. Přes tuto nemoc se dál snaží žít svůj život naplno. Zajímá se o novodobou historii a také rád sleduje sportovní přenosy, cestuje či zahradničí.

Zuzana Zipsová

zdravotní sestra RS centra (Infuzní stacionář), FN Ostrava

Zuzana pracuje v nemocnici od pondělí do čtvrtka. U svých pacientů respektuje jejich pocity – smích, pláč, ale i ticho a vše, co k tomu patří. Během pátků bývá k dispozici na telefonu jako tzv. RS Sestra v akci. „Nejčastěji volají právě nově diagnostikovaní pacienti a v zásadě se zpočátku dotazují spíše na odborné a praktické věci. Ať už je to způsob aplikace injekcí, nežádoucí účinky či jak mohou rozpoznat začínající ataku. Ale při těch hovorech se většinou stejně dostaneme i k zmiňované psychologické podpoře a informovanosti,“ vysvětluje Zuzana Zipsová.

Zdravotní sestry v ambulancích obvykle nemají prostor pacientům vše o dané nemoci říct. Lidé se v ordinaci často necítí ve své kůži a nechtějí se (nebo se neumí) zeptat na to, co je trápí. „I to chce čas a my, jako Sestry v akci, se snažíme vhodnou komunikací otevřít i zásadní témata, jež pacienty trápí. Tím například myslím otázky typu: Kdy se s tou nemocí smířím? Na to, jak si asi každý dokáže představit, nelze dát jednoznačnou odpověď. Ale dokážeme to téma spolu s pacientem rozebrat. To je velmi důležité, protože ne každý má doma to zázemí, ve kterém se může svěřit se svými problémy,“ dodává Zipsová.

Zdroj: Adobe Stock

V rámci projektu funguje zdravotní sestra tak trochu jako rozcestník a trpělivý naslouchač, kterému žádná otázka nevadí a ani ho neobtěžuje. Sestřičky mají na pacienty dostatek času, což je v mnoha faktorech zásadní. „Proto jsem přesvědčena, že projekt (a i práce sester v něm) má smysl a pomůže postupně stále většímu počtu pacientů. Naším úkolem je zvýšit povědomí o našich službách a rozšířit jej mezi co nejvíce pacientů – například formou plakátů v RS centrech, prostřednictvím vizitek a samozřejmě i vlastní osvětovou činností,“ na závěr doplňuje Zipsová.

Projekt RS Sestry v akci je určen pro všechny pacienty s roztroušenou sklerózou. Cílem této služby je poskytnout rychlý a kvalitní servis, který pomůže vyřešit situace a problémy, jež nastaly díky diagnóze RS. Na telefonní lince, v době uvedené na jejich webu, odpovídají na dotazy odborné sestry, které mají s diagnózou roztroušené sklerózy bohaté zkušenosti.

Next article