Domovská stránka » Zdraví rodiny » NOUZOVÁ ANTIKONCEPCE NEBOLI „PILULKA PO“ MÁ VELMI VYSOKOU ÚČINNOST
ADVERTORIAL

Nouzovou antikoncepci, které se říká také pohotovostní antikoncepce, postkoitální antikoncepce nebo jednoduše „pilulka po“, je možné popsat jako „první pomoc“ pro ženy, které nechtějí otěhotnět po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání jiné antikoncepční metody. Účinnost nouzové hormonální antikoncepce je velmi vysoká v případě, že se užije během 72 hodin po nechráněném pohlavním styku.


Jak „pilulka po“ funguje?

Pohotovostní antikoncepce obsahuje hormon levonorgestrel. Funguje tak, že oddálí ovulaci přibližně o týden. Tudíž spermie, které se po nechráněném styku již nacházejí v okolí vaječníku a čekají na vajíčko, aby ho oplodnily, se svého cíle nedočkají, jelikož takovou dobu nepřežijí.

Je důležité, aby po použití pohotovostní antikoncepce používal pár až do následující menstruace bariérovou ochranu, tedy kondom, protože jinak by žena mohla otěhotnět později, až dojde k oné oddálené ovulaci. Pokud je pohotovostní antikoncepce použita pozdě, když už došlo ke spojení vajíčka se spermií, tak se vyvíjející těhotenství již neovlivní. Pohotovostní pilulka není potratová pilulka.

Je ,,pilulka po“ bezpečná?

Odborníci se shodují na tom, že je užívání nouzové antikoncepce nejen účinné, ale také bezpečné. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by měly mít všechny dívky a ženy s rizikem nechtěného těhotenství právo na přístup k nouzové antikoncepci. Pro úplnost je třeba říci, že nouzová antikoncepce může někdy způsobit mírné nežádoucí účinky, jako je nepravidelnost menstruace v následujícím měsíci.

Tyto nepříjemnosti jsou pouze přechodné a brzy odezní. Pohotovostní antikoncepce je určena pro vyřešení krizové situace a rozhodně by neměla nahradit pravidelnou antikoncepční metodu. Použití nouzové antikoncepce je jednodušší a bezpečnější, než následné řešení neplánovaného těhotenství.

Nouzová antikoncepce je v Česku volně prodejná

Nouzová antikoncepce v České republice není na lékařský předpis, takže ji můžete zakoupit v jakékoliv lékárně. Mezi dostupné přípravky, které obsahují zmíněnou účinnou látku levonorgestrel, patří například často skloňovaný Postinor nebo moderní přípravek Escapelle ODT. V případě Postinoru se užívají dvě tablety současně.

Výhodou přípravku Escapelle ODT je nejen nutnost užít jen jednu tabletu, ale také skutečnost, že se jedná o tabletu rozpustnou v ústech, takže ji nemusíte zapíjet vodou. Kromě toho má i příjemnou pomerančovou chuť. Zmíněné přípravky nejsou účinné, pokud už žena těhotná je a nenahrazují tabletu na vyvolání potratu.

Jak se pohotovostní antikoncepce používá?

V případě nouzové antikoncepce platí, že čím dříve se použije, tím je vyšší její spolehlivost. Ideální je přípravek užít do 12 hodin po nechráněném pohlavním styku, v případě přípravků s obsahem levonorgestrelu však nejpozději do 72 hodin.

Nouzovou antikoncepci je možné užít kdykoliv v průběhu menstruačního cyklu, pokud není menstruace opožděná. Účinnost „pilulky po“ se nijak nezvyšuje s užitím většího množství přípravků. Nikdy proto neužívejte více tablet, než je obsaženo v balení. Před užitím tabletky se vždy seznamte s informacemi z příbalového letáku.

Další článek