Domovská stránka » Zdraví rodiny » WELLNESS A PLAVÁNÍ SE STOMIÍ? ŽÁDNÝ PROBLÉM!
ADVERTORIAL

O některých aktivitách si pacienti se stomií dříve mohli nechat jen zdát – činnosti jako wellness nebo plavání jim lékaři nedoporučovali. Dnes ale víme, že by se neměli obávat a aktivní relax si užít naplno.

Mgr. MICHAELA JESENSKÁ

vrchní sestra, stomická sestra, chirurgická klinika

Pro pacienty se stomií bývá někdy složité překonat strach a stud a začít si zase plnohodnotně užívat života. Co radíte pacientům, aby zvládli hodit strach a obavy za hlavu?

V prvé řadě by měli vědět, že stomie je nedělá jinými lidmi. Jsou stále stejní, v mých očích dokonce silnější a zkušenější. Je to určitá etapa života, řekla bych i milník. Každý stomik tak potřebuje individuální čas na to, aby se vzájemně se stomií sžili a našli si k sobě cestu. Zní to sice jako klišé, ale zkušenosti pacienta formují. Proto si troufám říct, že tento krok je nepostradatelný pro to, aby si člověk věřil, nebál se, odhodil strach a stud ve všech oblastech života, včetně aktivního relaxu.

Edukace pacienta o stomických pomůckách zde taktéž hraje velkou roli. Opak je ale pravdou. Co by měl pacient při návštěvě těchto míst vědět?

Třeba myslet na to, aby s sebou měl pacient rezervní pomůcky. A mít na paměti, pokud navštíví saunu či vířivku, že se může doba přilepeného sáčku zkrátit, oproti jeho klasické výdrži. Na trhu je spousta podpůrných pomůcek, které zvýší pacientovo bezpečí a jistotu, jako jsou například přídržné lepící pásky.

Jsou na trhu dostupné speciální pomůcky vhodné do vody? Jak by měl případně pacient pomůcku „zabezpečit“?

Ano, speciální pomůcky existují, ale nedá se říct, že jsou určené výhradně pro wellness či plavání. Jedná se o stomické zátky, ale jejich užití je specifické a úzkoprofilové – ne každý stomik je může používat. Proto s jakýmkoli sáčkem, který běžně používá, včetně jeho standardního příslušenství, se dá dělat cokoli, včetně wellnes a plavání, pomůcky jsou velmi spolehlivé.

Máte zájem o vzorky zdarma? Klikněte ZDE

Aktivní relax formou wellness je velmi prospěšný pro psychické zdraví. Jaké přináší stomickým pacientům benefity pro zdraví fyzické?

Jakýkoli relax a aktivita, kterou pacient dělá pro svoje zdraví se projeví jak po psychické, tak fyzické stránce. Jedno nelze oddělit od druhého, musíme péči o sebe sama chápat jako celek.

Další článek