Domovská stránka » Zdravý nový rok » ANDY VOŘÍŠKOVÁ: SVÉ EMOCE BYCHOM SE MĚLI NAUČIT CHÁPAT, NE JE POTLAČOVAT
Zdravý nový rok

ANDY VOŘÍŠKOVÁ: SVÉ EMOCE BYCHOM SE MĚLI NAUČIT CHÁPAT, NE JE POTLAČOVAT

FOTO: Anna Turková

Influencerka, právnička a zakladatelka projektu FITFAB Strong a Brainee akademie Andy Voříšková se na svém instagramovém účtu @andy.fitfab věnuje nejen tématům zdravého životního stylu, ale také duševnímu zdraví. Jak máme tedy pečovat o svou psychickou pohodu a proč je dobré se občas vystavit diskomfortu?

ANDY VOŘÍŠKOVÁ

zakladatelka fitness projektu FITFAB Strong, FitNut a Brainee akademie

Na vašem IG profilu se věnujete edukaci veřejnosti o psychickém zdraví. Čeho chcete svou aktivitou dosáhnout?

Můj profil byl dříve zaměřený hlavně na zdravý životní styl a cvičení našich fitness programů FITFAB Strong. Postupem času mi ale došlo, že není ani tak důležité edukovat společnost o cvičení a motivaci, ale spíše o zdravém vztahu k našemu tělu, potažmo nám samým.

Nejvíce reakcí jsem zaznamenala v době, kdy začínal covid. Lidé byli doma a měli čas přemýšlet, přehodnocovat a trochu se pohrabat ve svém nitru. Snažím se, abychom se na světě cítili lépe a věnovali se prevenci duševního zdraví.

FOTO: Anna Turková

Myslíte, že je důležité v průběhu života hledat i nové záliby a koníčky, nebo se naopak držet těch, které již máme?

Myslím, že se to nedá paušalizovat, pro každého může být lepší něco jiného. Někdo je desítky let věrný jedné zálibě, někdo jiný naopak potřebuje nové impulsy. Já osobně mám ráda zkoušení nových věcí. Člověk se sice občas bojí nebo musí vstoupit do nějakého diskomfortu, ale právě to nás posouvá a rozvíjí. A nakonec toho většinou nelitujeme.

Na sociálních sítích se často prezentují jen ty nejkrásnější a nejlepší střípky z našich životů. Je to dobře?

Nemyslím si, že je to špatně. Ať si každý dává na sítě vzpomínky na nejkrásnější okamžiky svého života. I já mám svoji stories sbírku jako takový deníček, na který se chci jednou podívat a vzpomenout, jaké krásné časy to byly. Problém nastává spíš na druhé straně. Pokud si vaši sledující myslí, že vše zveřejněné na sociálních sítích odráží každodenní realitu, a začnou tyto střípky výjimečných okamžiků porovnávat se svým „obyčejným“ životem. Obyčejný život ale žijeme my všichni. I ty největší celebrity. A to je potřeba si uvědomovat a vytvořit si ve svém uvažování nějaký filtr. A pokud toho někdo není schopen, neměl by tyhle krásné profily sledovat.

Jak podle vás nejlépe podpořit člověka, který si prochází těžkým životním obdobím?

Dávat mu najevo, že tam jsme pro něj. Být k dispozici pro podporu, útěchu nebo jen vyslechnutí. A pokud je na tom někdo opravdu špatně, citlivě mu nabídnout odbornou pomoc.

Máte nějaký tip, jak si zlepšit náladu?

Když mám blbou náladu nebo mě něco trápí, nezkouším to zahnat, ale naopak se snažím tu emoci pochopit a zjistit, co mi říká. Takhle vyřešíte spoustu problémů a nezametete je jen někam pod koberec. A když mám vyřešeno a chci se odreagovat, tak ráda běhám, chodím do přírody, tančím nebo cvičím jógu.

Další článek