Domovská stránka » Zdravý nový rok » INHALACE JAKO LÉČBA I PREVENCE
ADVERTORIAL

Kombinace inhalace a dalších léčebných postupů patří k nejstarším způsobům léčby onemocnění dýchacího systému. Inhalace zkracuje dobu trvání onemocnění a usnadňuje návrat nemocného do běžného života.

LIBUŠE SMOLÍKOVÁ

Klinika RHB a TVL, FN Motol a 2. LF UK KPDPM, VFN a 1. LF UK

Dostatek každodenního pohybu a zdravé dýchání podpořené inhalační léčbou jsou prevencí většiny civilizačních neduhů.

Inhalace je vhodná pro všechny s onemocněním dýchacích cest, a to bez rozdílu věku. Výrazně totiž zesiluje a umocňuje sílu farmakologické léčby. Měli by s ní začít všichni, kteří pociťují pověstné „šimrání“ v nose a krku.

Z preventivních důvodů je výhodné začít dříve, než se objeví první příznaky nachlazení. Inhalace se také doporučují pacientům, kteří se potýkají s krátkodobým silným dráždivým kašlem, který znemožňuje odstranění hlenů z dýchacích cest. V neposlední řadě pomáhá všem trpícím opakovanými záněty čelistních a čelních dutin s urputnou až migrenózní bolestí hlavy a celé šíje.

Pečlivě čtěte příbalový leták. Mucoplant eukalyptový balzám je lečivý přípravek pro vnější použití. 
Pečlivě čtěte příbalový leták. Mucoplant proti kašli s jitrocelem a medem je léčivý přípravek pro perorální použití. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Jak správně inhalovat?

Inhalace je forma přímého kontaktu léčebné látky s postiženou tkání, a proto je důležité dodržovat následující doporučení:

  • Pravidelně provádět inhalaci podle pokynů lékaře.
  • Provádět pomalé nádechy nosem nebo ústy, často nosem i ústy současně.
  • Dokončit inhalaci do „vyinhalování“ celé dávky léku.
  • Provádět inhalaci v klidu a trpělivě.

Nejmenší pacienti

V případě dětí bývají inhalace krátké, a proto se během dne častěji opakují. Léčbu je vhodné spojit s hrou a zábavou tak, aby ji vydrželi trpělivě absolvovat i ti nejmenší pacienti. V případě dětí předškolního věku se navíc většinou používá inhalační maska přiložená na nos a ústa, která výrazně ulehčuje celý proces léčby.

Přístup pacienta k léčbě 

K úspěšnému vyléčení pacienta vždy dopomáhá především jeho odpovědné chování, dodržování rad lékaře a aktivní přístup ke komplexní léčbě, jejíž podstatou je zdravý životní styl. Dostatek každodenního pohybu a zdravé dýchání podpořené inhalační léčbou jsou navíc prevencí většiny civilizačních neduhů.

Další článek