Skip to main content
Domovská stránka » Zdravý nový rok » JAK BĚHEM ZIMY PEČOVAT O DOMÁCÍ MAZLÍČKY?
Zdravý nový rok

JAK BĚHEM ZIMY PEČOVAT O DOMÁCÍ MAZLÍČKY?

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Zimní období a nízké teploty každoročně ovlivňují především mazlíčky, kteří jsou chováni venku. Jak se o ně můžeme i během krušných zimních dní a nocí dobře postarat? A jak je ochránit před stresem spojeným s novoročními oslavami?

MVDr. PETRA ŠINOVÁ

presidentka Komory veterinárních lékařů ČR

V Česku je poměrně běžné chovat domácí mazlíčky celoročně na zahradě s přístřeškem proti nepříznivému počasí. Jak přizpůsobit přístřešek, aby jim bylo příjemně?

Optimální je poskytnout psovi zateplenou boudu, která by neměla být ani příliš velká ani příliš malá. Velkou boudu si pes nezadýchá, malá bouda je pro ležení a pohyb nekomfortní. Stavební materiál je dobré zvolit takový, který neabsorbuje vlhkost, stěny by měly být izolované a do boudy by nemělo foukat. Proto je vhodné, aby měla před vlastním vstupem závětrnou chodbu. Míru zateplení boudy přizpůsobujeme typu psa. Dlouhosrstý pes nepotřebuje tolik tepla jako krátkosrstý. Na podlahu boudy je nejvhodnější dřevitá vlna nebo sláma. Tedy neprašný materiál, který na rozdíl od tkanin nenavlhne. Tyto materiály lze často měnit a také ekologicky likvidovat.

V jaké teplotě je pro psy a kočky ještě bezpečné, aby byli venku? Setkáváte se přes zimu často s případy podchlazení a omrzlin domácích mazlíčků?

Pokud je zvíře venku celoročně, tak se dokáže velmi dobře adaptovat na přirozené podmínky. Nejhorší jsou vysoké rozdíly teplot. Typickým příkladem je vzít si zvíře do bytu, kde je 20 stupňů a na noc jej dát ven do mínus 20 stupňů. S omrzlinami se nesetkáváme často, protože většina chovatelů má pro svá zvířata vyhovující podmínky.

Měla by se s příchodem zimy měnit i strava, kterou domácí mazlíčci dostávají?

Ne nutně. Většina chovatelů krmí psy granulovaným krmivem, které je odolné vůči mrazu. Pokud krmíme psa vlhkým krmivem je potřeba kontrolovat, zda krmivo nezamrzá. 

Co mohou lidé udělat pro to, aby své miláčky ochránili před novoročními oslavami a hlasitými ohňostroji?

S příchodem oslav konce roku je potřebné v prvé řadě zajistit zvířata proti úniku. Pokud to jde, zavřeme je do budovy. Pro snazší zvládání zvukových efektů, je možné pustit rádio, umožnit zvířeti zalézt do ohraničeného krytého prostoru a dát přes bednu deky, aby se ztlumily zvuky přicházející zvenčí. Pokud je zvíře vyděšené příliš, můžete zavčas kontaktovat veterinárního lékaře, který vám vydá tišící prostředky a návod na jejich použití.

Next article