Skip to main content
Domovská stránka » Civilizační onemocnění » KILA, KTERÁ ZHORŠUJÍ ZDRAVÍ
ADVERTORIAL

Ručička/číslo na váze stoupá pomalu, ale jistě. Průměrný Čech přibírá rychlostí 0,25 kg/rok od 18 let do konce života.

Kde jsou ale ta rizika, když se dokonce ukazuje, že ve vyšším věku je mírná nadváha (BMI do 29) možná i výhodou? Pokud máte BMI nad 30 a nejste vzpěrač nebo kulturista, kila navíc jsou nebezpečná.

Klíčové jsou nemoci, které nadváhu či obezitu (nadbytečné množství tukové tkáně) obvykle doprovázejí. Jedním z nejrizikovějších je např. cukrovka 2. typu, která je 5x častější u lidí s obezitou, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina tuků v krvi. Zdravotní rizika obezity jsou dnes jednoznačně prokázána.

Zda je nadváha riziková, lze zjistit například z toho, kde se hromadí tuk. Pokud je to v oblasti břicha a v rodině jsou různé nemoci jako cukrovka, vysoký krevní tlak nebo infarkt či mozková příhoda, musíme být na sebe přísnější. Pravidelné preventivní vyšetření u praktického lékaře je pak samozřejmostí a mělo by být pravidelné.

Víme, že u cukrovky znamená každý shozený kilogram v prvním roce po diagnóze prodloužení života o 3 měsíce. Tedy -10 kg v prvním roce = 2,5 roku navíc. A to za to stojí. Stejně tak víme, že čím později cukrovku dostaneme, tím lepší dlouhodobá prognóza.

Co s tím? Někdy stačí jen mírná úprava životního stylu (zvýšení pohybové aktivity a omezení energetických jídel a nápojů). Pokud to nestačí, existují i efektivní léky (nikoliv doplňky stravy) na hubnutí a u vyšších hmotností pak i bariatrické operace. Dnešní moderní léky pomáhají dodržet snížený energetický příjem, protože snižují pocit hladu nebo dokonce i omezují normálně obtížně zvladatelné chutě na něco dobrého.

Hodně často pokládanou otázkou je, jak rychle zhubnout?

Hubnutí by měla být především ztráta tukové tkáně. Jeden kilogram tukové tkáně je přibližně 30 000 kJ. Takový energetický deficit lze nastavit klidně na měsíc bez větších obtíží, tedy dlouhodobě udržitelný režim. A mít za rok o 10-12 kg méně by chtěl snad každý. Nejde o to zhubnout co nejrychleji. Rychlé zhubnutí je provázeno stejně rychlým jojo efektem. 1 – 2 kg měsíčně je skvělý výsledek.

Samozřejmě pokud je hmotnost vyšší, může být pokles i vyšší, většinou na vrub ztráty vody, která je u obézních často zadržována. Zcela nevhodné jsou ketodiety a podobné režimy, kde dochází poměrně rychle ke ztrátě i aktivní tělesné hmoty a dlouhodobá prognóza je nepříznivá.

Víte do jaké kategorie spadáte?

Otestujte se online skrze BMI kalkulačku a porovnejte si výsledky s tabulkou.

Začněte na sobě pracovat již dnes, než přijdou komplikace.
www.myslimstihle.cz
www.setpointhubnutí.cz
@myslimstihle
www.obesity-news.cz

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
3. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha


VYCHÁZEJTE Z KOREKTNÍCH INFORMACÍ

www.obesitynews.cz


POMOZTE NÁM VE VÝZKUMU EDUKACE VEŘEJNOSTI O TOMTO ONEMOCNĚNÍ

Next article