Domovská stránka » Zdravý nový rok » LUCIE MINÁŘOVÁ: ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL NENÍ O RESTRIKCI A EXTRÉMECH
Zdravý nový rok

LUCIE MINÁŘOVÁ: ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL NENÍ O RESTRIKCI A EXTRÉMECH

FOTO: Lukáš Wagneter pro kondice.cz

Influencerka, trenérka, závodnice crossfitu a vicemistryně ČR ve vzpírání Lucie Minářová se dlouhodobě věnuje tématům kolem zdravého životnímu stylu. Co pro ni zdravý životní styl znamená a jak pečuje o svou imunitu během zimních měsíců?

LUCIE MINÁŘOVÁ

influencerka, trenérka a sportovkyně

Dáváte přednost aktivnímu nebo pasivnímu odpočinku? Jak trávíte dovolenou?

Kombinuji obojí. I když je pro mě pohyb mentálním odpočinkem, časem na sebe samotnou a určitým druhem „selfcare“, myslím, že do vyváženého životního stylu patří i pasivní odpočinek, kdy naše tělo regeneruje. Maličko mu tak vracíme všechno, co pro nás každý den dělá i v rámci sportu. Miluji saunu, masáže, ale třeba i jen pustit si film nebo si číst. 

FOTO: Vojtěch Málek

Monitorujete nějak svou fyzickou aktivitu, například pomocí chytrých hodinek a aplikací?

Pomocí hodinek si měřím jen vzdálenost, když jdu běhat. Každý den sice nosím chytrý prstýnek Oura, ale ten používám primárně na měření spánku, cyklu a dalších faktorů, které souvisí s naším zdravím. V rámci pohybu mám už naštěstí dlouhodobě vyzkoušeno, co mi sedí nejvíc a snažím se primárně poslouchat svoje tělo a ne čísla. Kombinuji silový trénink, kondici, učím senové věci, pravidelně se protahuji a chodím na procházky.

Jak si mají začínající sportovci najít správnou motivaci pro udržení zdravého životního stylu?

Za mě je určitě klíčové najít si pohyb, který nás baví. Ne ten, co baví kamarádku, ne ten, co je trendy, ale ten, na který se těšíme právě my. Na světě je tolik možností a i když se nám ne každý den bude chtít, pokud nás to baví a máme disciplínu, jde vše o něco lépe. V rámci stravování bych vlastně doporučila něco podobného. Zdravý životní styl není o tom jíst nudná a mdlá jídla, co nám nechutnají. Podle mě není ani o restrikci a extrémech. Je to o tom, že máme nějaké základní znalosti o výživě, o nás samotných, víme, co nám dělá dobře, co nám dodá energii, ale i co je dobré pro naše duševní zdraví. Tam si můžeme představit třeba skvělou večeři s rodinou, která možná nezapadne do tabulek, ale do našeho života přináší spoustu jiných benefitů.

Řada lidí používá při cvičení protein, různé vitamíny či spalovače. Máte nějaké oblíbené?

Pro mě samotnou jsou doplňky stravy už spíše takovým vrcholem celé pyramidy zdravého životního stylu. Základem je dobře jíst, pravidelně se hýbat, dostatečně spát, hlídat si pitný režim, redukovat stres a pracovat s ním a starat se o své duševní zdraví. Ale ano, nějaké jako sportovec používám, primárně asi syrovátkový protein (zejména vanilkový nebo skořicový), základní vitaminy a minerály (hořčík, vitamin D), omega 3 mastné kyseliny a pak i kreatin, protože cvičím silově.

Jak pečujete o svou imunitu v období zimy? 

K balíčku vyváženého jídelníčku bohatého na živiny, vitamíny a další, dostatku pohybu, spánku a dalších věcí, které mají obrovský vliv na naši imunitu, je to určitě i starost o můj střevní mikrobiom, který je s imunitou úzce spjatý. To se snažím dělat po celý rok, ale když cítím, že imunita pokulhává, snažím se do jídelníčku víc zařazovat fermentované výrobky a jíst dostatek vlákniny. Na podzim a v zimě navíc hodně užívám zázvor, a to ve všech formách a do suplementační rutiny přidávám vitamin C.

Další článek