Domovská stránka » Zdravý nový rok » MALÝ TADEÁŠEK S MÍŠNÍ SVALOVOU ATROFIÍ DĚLÁ DÍKY LÉČBĚ POKROKY
Zdravý nový rok

MALÝ TADEÁŠEK S MÍŠNÍ SVALOVOU ATROFIÍ DĚLÁ DÍKY LÉČBĚ POKROKY

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Do svých 3 měsíců se vyvíjel jako ostatní miminka. Pak ale jeho rodiče začali tušit, že s ním není něco v pořádku. Lékaři mu diagnostikovali míšní svalovou atrofii I. typu. Onemocnění, které postihuje schopnost člověka chodit, jíst a nakonec i dýchat. 

Dvouletý Tadeášek, který žije se svou maminkou Terezou a tatínkem Jiřím v malé vesničce u Klatov, se nevyvíjel jako ostatní děti. Rodiče s ním proto začali navštěvovat lékaře, ale správná diagnóza dlouho nepřicházela. V červenci minulého roku oslavil první rok a téměř stejnou dobu trvalo lékařům, než přišli na to, s čím se potýká.

Diagnóza

„Zpráva o synově diagnóze nás jako rodinu ještě více semkla, a to i včetně přátel. Tadeášek se potýká se vzácným nervosvalovým onemocněním – míšní svalovou atrofií I. typu, tedy nejvážnější formou tohoto progresivního onemocnění,“ začíná své vyprávění paní Tereza.

Léčba

Od diagnostiky onemocnění prošel Tadeášek řadou dalších vyšetření, po nichž následovalo zahájení podpůrné léčby lékem Spinraza. „Před začátkem léčby neudržel Tadeášek samostatně hlavičku ve vertikální poloze, ani nezvedal nohy nad podložku. Krátce od podání první dávky léku již dovedl obojí, nyní se dokonce zvládne otočit i na bok a dovede si sám hrát s hračkami,“ popisuje jeho maminka s tím, že tomu všemu ale předcházelo mnoho komplikací a několik hospitalizací v nemocnici.

Komu a jak pomáháme? Zjistěte ZDE

Pomoc Dobrého anděla

Rodina malého Tadeáška se snaží udělat maximum, aby se ve vývoji posunoval i nadále. Kromě léčby proto Tadeášek absolvuje nejrůznější rehabilitace a používá kompenzační pomůcky k procvičování. To vše je ale velmi nákladné, proto jim začala pomáhat pravidelnými měsíčními příspěvky nadace Dobrý anděl.

„Příspěvky Dobrých andělů využíváme k úhradě zdravotních a kompenzačních pomůcek, dále na hipoterapii, která je pro děti se svalovou atrofií velice přínosná. Využíváme je prostě všude tam, kam náš finanční rozpočet nedosáhne. Chtěli bychom všem Dobrým andělům vyjádřit jedno velké a upřímné DĚKUJEME! Děkujeme a vážíme si veškeré podpory, ať už má jakoukoliv podobu. Je úžasné vědět a cítit, že na to není člověk sám,“ dodávají rodiče.

Staňte se Dobrým andělem

Pokud byste i vy chtěli pomáhat rodinám, v nichž se dítě, máma nebo táta potýká se závažným onemocněním, staňte se Dobrými anděly. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše příspěvky rodinám odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.

Další článek