Domovská stránka » Zdravý nový rok » NOVÉ MOŽNOSTI LÉČBY ATOPICKÉ DERMATITIDY
ADVERTORIAL

Atopická dermatitida, především ve středně těžké a těžké formě, znepříjemňuje život pacientů v mnoha ohledech. Někteří mohou dokonce trpět vážnými psychickými problémy. Moderní medicína ale přináší nové možnosti léčby, díky kterým svitla pacientům naděje na výrazné zlepšení kvality jejich života.

MUDr. et Bc. LUCIE JAREŠOVÁ

L-DermaMedEst

Pacienti trpící atopickou dermatitidou se v běžném životě potýkají s řadou omezení. Jaká to nejčastěji jsou?

Záleží především na stavu kůže a rozsahu postižení. Pokud je ekzém „pod kontrolou“ a rozsah postižení malý, tak dochází i k minimálnímu omezení. Pacient s atopickým ekzémem si ale musí několikrát denně promazávat kůži, vybírat správné oblečení (bývají doporučovány bavlněné, světlé látky) a jíst nedráždivou stravu. Může vykonávat sportovní aktivity, ale měl by počítat s tím, že při zapocení kůže se mohou projevy nemoci zhoršit.

Jaký vliv má toto onemocnění na psychiku pacientů?

Vše opět záleží na rozsahu onemocnění. Pokud svědí kůže celý den i v noci, může se objevit porucha spánku, což ovlivňuje soustředění v práci. Pacienti také trpí úzkostí, deprese bývají popisovány až ve 44 % případů, sebevražedné úvahy má pak až 34 % pacientů s těžkou formou atopického ekzému. Lidé s ekzémem se často stydí ukazovat na veřejnosti a uzavírají se do sebe.

Mýty o ekzému najdete ZDE

Můžete nám přiblížit možnosti léčby atopické dermatitidy?

V dnešní době je možné léčit atopický ekzém nejen lokální terapií, ale také celkově. Pozitivní vliv na kůži má léčba světlem nebo-li fototerapie. Základem správné péče o kůži jsou režimová opatření, a především její pravidelné ošetřování. Kůže musí být promazána několikrát denně indiferentními přípravky. Nedílnou součástí terapie jsou krémy s obsahem kortikosteroidů nebo imunomodulátorů.

Při akutním vzplanutí ekzému se aplikují injekce s kortikosteroidy nebo je možné jejich podávání ve formě tablet. Tato léčby by měla být krátkodobá. Z užívaných léků se požívají celkově podávané kortikosteroidy Ciclosporin A. Pokud tato léčba nefunguje, je možné převést pacienta na biologickou léčbu.

Jak funguje a pro koho je vhodná biologická léčba?

Biologická léčba, označována též jako cílená, je vhodná pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou atopické dermatitidy, kde selhala celková terapie. Zasahuje do imunitních mechanismů organismu a cíleně působí na speciální buňky. Léky také zlepšují schopnost sebeobrany organismu. Jsou to látky, které jsou pro organismus známé a tělo si je dokáže vyrábět samo. Vzhledem k zacílení na určité typy buněk je léčba bezpečná.

Vývoj nemoci se vyplatí vždy sledovat. Tento dotazník vám s tím pomůže.

Jak má pacient postupovat v případě, že mu bylo toto onemocnění diagnostikováno?

Pacient by měl navštívit dermatologa, který vyhodnotí stav a stanoví plán léčby. Systémovou terapii je možné absolvovat u spádového dermatologa, který také může doporučit fototerapii. Do center pro biologickou léčbu jsou odesíláni pacienti s těžkou formou onemocnění. Pokud spádový dermatolog nemá zkušenosti s celkovou terapií atopické dermatitidy, tak může pacienta odeslat do centra dříve, než má splněné všechny podmínky přijetí.

Další článek