Domovská stránka » Zdravý nový rok » PŘÍBĚH PACIENTKY S ATOPICKOU DERMATITIDOU
ADVERTORIAL

Atopická dermatitida (AD) komplikuje pacientům jejich každodenní život v mnoha ohledech. Jak probíhá její léčba? O svých zkušenostech s tímto onemocněním s námi hovořila pacientka, která se s ním potýká již od dětství.

I s atopickou dermatitidou se dá vést kvalitní a plnohodnotný život.

Jak dlouho trpíte atopickou dermatitidou a jaký jste měla průběh nemoci?

Atopickou dermatitidou trpím od dětství. Průběh nemoci byl chronický, se střídavými fázemi zhoršení a zlepšení stavu kůže. Jako pacientka s těžkou AD jste podstoupila biologickou léčbu.

Mýty o ekzému najdete ZDE

Jaký vliv měl tento způsob léčby na vaši nemoc?

V nejtěžším období nemoci, kdy už byla kůže extrémně poškozená, jsem musela podstoupit celkovou léčbu imunosupresivy. Měla jsem ale velké štěstí, protože zrovna v tomto období se objevila první skupina biologických léčiv vhodná i pro pacienty s AD, takže jsem neváhala tuto terapii později podstoupit. Po počátečním období mírných nežádoucích účinků, kdy si organismus zvykal, se mi celá kůže obnovila a projevy AD odezněly a nyní se objevují už jen ojediněle nebo na minimální ploše těla.

V čem vás toto onemocnění ovlivňuje v každodenním životě?

Zdravá kůže je vizitkou člověka a je pro mě velmi důležitá jak v osobním životě, tak také v práci. Se svým onemocněním bychom se ale měli naučit žít. Tím nechci potíže druhých pacientů ani ty své nějak zlehčovat. Vždy je na místě vyhledat správnou pomoc a léčbu, ale spíše chci ostatní povzbudit, že i s atopickou dermatitidou se dá vést kvalitní a plnohodnotný život.

Co je podle vás nejdůležitější při léčbě AD?

Pacient s AD se musí o svou kůži starat více než člověk bez těchto potíží. Je nutné mít svou kůži pod kontrolou, více se jí věnovat, promazávat, ošetřovat, snažit se vyvarovat alergenům, vysoké psychické zátěži a nesprávným potravinám. U každého je to trochu jinak. Velmi důležitá je také spolupráce pacienta s kožním lékařem a správná léčba. A myslím, že je také zásadní neztrácet víru v uzdravení, radovat se ze života a nikdy se nevzdávat.

Další článek