Domovská stránka » Zdravý nový rok » ROMAN ŠMUCLER: NEJÍT NA PREVENTIVNÍ PROHLÍDKU K ZUBNÍMU LÉKAŘI JE HOLÝ NEROZUM
Zdravý nový rok

ROMAN ŠMUCLER: NEJÍT NA PREVENTIVNÍ PROHLÍDKU K ZUBNÍMU LÉKAŘI JE HOLÝ NEROZUM

Ve spolupráci s:
FOTO: archiv RŠ
Ve spolupráci s:
FOTO: archiv RŠ

Česká stomatologická komora opět chystá Světový den ústního zdraví propagující, že jediným správným řešením strachu ze stomatologa je dokonalá technika čištění dutiny ústní. Snadno si tak všichni ušetří spoustu problémů i peněz! O stomatologii jsme si povídali s Romanem Šmuclerem, prezidentem České stomatologické komory.

doc. MUDr. ROMAN ŠMUCLER, CSc.

prezident České stomatologické komory

Liší se náchylnost zubů k onemocněním u dětí, dospělých a seniorů? Mění se s věkem i potřebná péče o zuby?

U dětí a u nemocných seniorů je často potřeba pomáhat. Malé děti si s kartáčkem spíše hrají a pomalu se s ním seznamují, postupně více a více čistí, ale rodiče je musí vždy kontrolovat a zuby dočistit. Zubní kazy u malých dětí jsou způsobeny tím, že toto rodiče zanedbali, a svým dětem tak ublížili – to se musí změnit. Podobné problémy mohou nastat u velmi starých nebo nemocných seniorů, je potřeba jim pomoci zuby dočistit, popřípadě pomoci s očištěním zubní náhrady. 

Máte nějaký tip na správnou péči o zuby u malých dětí a tvorbu správných hygienických rutin?

Děti jde zabavit promítáním krátkých videí, které dnes zadarmo nabízejí mnozí výrobci hygienických pomůcek. Lze jim pouštět třeba i krátké grotesky, u kterých děti vydrží čistit klidně 10 minut. Vždy ale musí vše rodič zkontrolovat a dočistit. Spousta rodin si zuby čistí společně v koupelně, ale jde to i před televizí, kde čas ubíhá rychleji.

Jaké jsou nejlepší metody pro čištění zubů a jaký typ zubního kartáčku a pasty je k péči o zuby nejvhodnější?

Popravdě, to se musí u mnoha lidí nastavit zcela individuálně a ve spolupráci zubního lékaře s dentální hygienistkou. 

Řada lidí se nevěnuje komplexní péči o zuby a dásně, ačkoliv jsou na trhu dostupné vhodné hygienické pomůcky. Co byste doporučil?

V Česku velmi zanedbáváme používání mezizubních kartáčků a mezizubních nití. Pro zdraví našich zubů a dásní je nezbytný jejich správný výběr i technika čištění. Ale hlavně je musíme používat systematicky a každý den!

Stomatologie se stejně jako další zdravotnické oblasti vyvíjí. Co patří k největším novinkám?

Existují zubní pasty, které „opravují zuby“, hygienu lze podpořit přípravky s fluoridy, také jsou dostupná zubní probiotika. V léčebné stomatologii dokážeme vyrobit i malé kousky zubů z kompozit, ale i z keramiky, a doplnit zuby nejenom v podobě korunek ale i inlayí nebo onlayí. 

Jaké jsou hlavní důvody, proč by měl člověk sebrat odvahu a zajít na preventivní kontrolu k zubaři nebo na dentální hygienu?

Na straně jedné preventivní prohlídka objeví chyby v hygieně dutiny ústní. Proto třetina pacientů v ČR sice stomatologa má, ale na prohlídky nechodí, neb tuší, že za svoje zanedbaná ústa pochváleni nebudou. Na straně druhé prohlídka odhalí počínající kazy, záněty dásní ale třeba i zhoubné nádory. Nejít na prohlídku k zubnímu lékaři je holý nerozum. Pokud je něco potřeba, stomatolog doporučí dentální hygienu a přesně určí, co má být její náplní – často zub od zubu.

Další článek