Skip to main content
Domovská stránka » Zdravý nový rok » ŠANCE DĚTEM: POMŮŽEME VÁM S PÉČÍ O PSYCHICKÉ I FYZICKÉ ZDRAVÍ VAŠICH DĚTÍ
Zdravý nový rok

ŠANCE DĚTEM: POMŮŽEME VÁM S PÉČÍ O PSYCHICKÉ I FYZICKÉ ZDRAVÍ VAŠICH DĚTÍ

Ve spolupráci s:
šance dětem
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Odborný portál Šance dětem pomáhá rodičům, ale nejen jim, se získáním validních informací o péči o fyzické i psychické zdraví dětí. Kromě jiného se věnuje i stále aktuálnější problematice bezpečí dětí v digitálním světě a jejich závislosti na moderních technologiích.

ŠTĚPÁN JINDRA

šéfredaktor Šance dětem

Proč je důležité, aby se rodiče ohledně zdraví rodiny a dětí obrátili na specialisty? Kde mohou najít pomoc?

Lidská duše, dětská obzvlášť, je nesmírně křehká a laické rady, ač dobře míněné, mohou napáchat více škod než užitku. Jsou často příliš povrchní, nebo vychází pouze z individuální zkušenosti rádce. Odborník má srovnání, ví, kam se zaměřit při hledání příčin, z výzkumů zná kontext problému.

Právě tuhle perspektivu se snažíme předat rodičům, a proto za každým článkem na našem webu stojí konkrétní specialista. Jedná se o bezpečné místo i pro ty, kteří mají tendenci zvládat všechno sami a problémy neprobírat se svým nejbližším okolím. Navíc vám poskytneme odkazy na zdroje, přímou pomoc, literaturu a výzkumy, což zvyšuje hodnotu našich informací.

Jaký je cíl Nadace Sirius a jak souvisí s projektem Šance dětem?

Nadace Sirius se zaměřuje na pomoc ohroženým dětem a provozuje různé projekty včetně Šance dětem. Jejím cílem je pozitivně ovlivňovat systém péče o děti a rozšiřovat prevenci a osvětu. Projekt Šance dětem byl založen v roce 2011 proto, aby v širokém spektru oblastí poskytoval odborné informace rodičům, a to on-line. Tímto způsobem se snažíme předcházet problémům a zároveň poskytovat rodičům i profesionálům informační zdroje a vzdělávat je.

Přibyla během let od vašeho založení nějaká nová témata, kterým se věnujete? Co vnímáte jako „moderní“ problém v rodinách?

Určitá témata se mění a vyvíjejí, což se odráží i na obsahu našeho webu. Například se více zaměřujeme na péči o děti, digitální svět a mediální výchovu. Důležitý je i rozvoj neurovědy a to, jak díky ní chápeme důležitost kvalitních blízkých vztahů, což nám umožňuje hledat nové přístupy k péči například o opuštěné a traumatizované děti. Digitální závislost a bezpečné používání on-line světa jsou též aktuálními tématy, na kterých pracujeme. Je klíčové, aby o těchto věcech rodiny otevřeně diskutovaly a vychovávaly děti ke správnému používání digitálního prostoru.

Řada odborníků doporučuje vést děti ke sportu. Jak ale dítěti zajistit pohyb a zdravý životní styl, když ho například ve škole nabízené kroužky nebaví?

Rodiče hrají ve vývoji dítěte klíčovou roli. Je třeba pečovat o fyzické i psychické zdraví svých potomků, vytvářet zdravé vztahy a bezpečné prostředí. Když se objeví problém, hledejme jeho kořeny. Učme děti, jak se o sebe postarat, buďme jim vzorem a žijme aktivně. Nezapomínejme na péči o jejich okolí a prostředí. Na našem webu brzy najdete e-book o tomto tématu zdarma ke stažení.

Některé děti se ve škole necítí bezpečně, řešili jste i vy v rámci Šance dětem toto téma? Našli jste s odborníky řešení nebo radu pro rodiče, jak v takové situaci postupovat?

Tato otázka je složitá, protože příčiny mohou být různé. Děti mohou trpět šikanou, sociálními fóbiemi nebo procházet obtížnými obdobími. Na našem webu v sekci „Děti a škola“ najdete užitečné rady. Rodiče mohou začít tím, že si u svého dítěte všimnou problémů. V případě potřeby mohou konzultovat situaci s učitelem, školním poradcem, psychologem nebo sociálním pedagogem.

Next article