Domovská stránka » Ženské zdraví » ČESKO PATŘÍ V ASISTOVANÉ REPRODUKCI KE ŠPIČCE
Ženské zdraví

ČESKO PATŘÍ V ASISTOVANÉ REPRODUKCI KE ŠPIČCE

Žijeme sice delší dobu, ale přirozený věk, kdy mohou mít páry děti se nemění. Každým rokem roste počet dětí, které se narodí až díky umělému oplodnění.

„Hlavním důvodem je pokročilý věk prvorodiček, který se extrémně zvyšuje. Hranice plodnosti se u žen po 38. roku věku výrazně snižuje,“ vysvětluje Petr Uher, zakladatel a vedoucí lékař kliniky FertiCare.

FertiCare spojuje tři reprodukční kliniky: v Praze, Znojmě a v Karlových Varech, kde se také nachází jedna z nejmodernějších genetických laboratoří v Česku. Od loňského roku spolupracuje FertiCare se španělskou klinikou v Madridu a s jedním z největších italských IVF center v Římě. Česko patří v asistované reprodukci ke špičce.

První dítě ze zkumavky se narodilo v roce 1984 v brněnské nemocnici. U tohoto prvního porodu v tehdejším Československu byl i doktor Uher, který později dlouhá léta působil v Rakousku. Přes rostoucí počet asistovaných reprodukcí, který do oboru v posledních letech přitáhl i velký byznys, je podle Uhra důležité, aby v něm zůstala zachována intimita a individuální přístup. Ve FertiCare má proto každý pár svoji asistentku a lékaře, kteří je provází po celou dobu.


„Hlavním důvodem je pokročilý věk prvorodiček, který se extrémně zvyšuje. Hranice plodnosti se u žen po 38. roku věku výrazně snižuje,“ vysvětluje Petr Uher, zakladatel a vedoucí lékař kliniky FertiCare.

„Pokud je to možné, snažíme se do početí dítěte zasahovat co nejméně a opravdu jen asistovat. Pokud to však případy vyžadují, máme nejmodernější techniku, která pomůže počít dítě i takovým párům, jež by ještě před pár lety zůstaly bezdětné,“ říká Uher.

I díky této rodinné atmosféře je úspěšnost léčby ve FertiCare poměrně velká – dítě porodí dvě ze tří žen, jež na kliniku přijdou. Ženy by ale neměly spoléhat jen na moderní léčebné metody.

„Doporučuji se kolem 33. roku zamyslet nad založením rodiny, eventuálně navštívit některé z center asistované reprodukce a provést test plodnosti. Pomocí několika málo vyšetření umíme odhadnout ohrožení plodnosti u žen i mužů,“ doporučuje Uher.

Příležitostí, kdy takový test ve FertiCare lze zdarma podstoupit, je 6. červen, kdy se klinika pravidelně účastní Národního dne neplodnosti.

MUDr. Petr Uher, Ph.D., zakladatel a vedoucí lékař kliniky FertiCare

Další článek