Domovská stránka » Ženské zdraví » JAK NA NEPLODNOST?
Ženské zdraví

JAK NA NEPLODNOST?

Doc. MUDr. JAROSLAV ZVĚŘINA, CSc.

Nemocnice Tábor – psychiatrická ambulance
Sexuologický ústav 1. LF UK a VFN Praha 2

Neplodnost trápí lidstvo od nepaměti, jejích příčin je celá řada. Moderní medicína dnes ale neplodným párům nabízí spoustu řešení, a to především díky centrům asistované reprodukce.

Co vlastně způsobuje neplodnost? Jaké bývají její příčiny a koho se nejčastěji týká?

Na početí dítěte musí být dva, přičemž potíže jsou nejčastěji způsobeny problémem mužské nebo ženské části té dvojice. Nelze říct, že je to zcela nevyvážené, nejvíce ale rozhoduje plodnost ženy. Muži mohou mít také výrazné potíže s plodností, ovšem moderní léčebné metody, které se dnes nasazují, běžně řeší situace, které jsme před lety považovali za neřešitelné. Vliv na plodnost má také to, že se o početí pokoušejí stále starší dvojice, tedy, že lidé touží po dětech po třicítce, což z biologického hlediska není ideální, a vyžaduje to více zdravotnických zásahů.

Objevuje se neplodnost častěji u mužů, nebo u žen?

Na takovou otázku nelze jasně odpovědět, ze své zkušenosti vím, že se problémy objevují na obou stranách, nemohu ale říct, kde častěji. Obecně se soudí, že se více potíží objevuje u žen, ženy jsou ostatně v péči gynekologů, zatímco muži jsou méně sledováni.

Po jaké době neúspěšné snahy o početí se začíná uvažovat o možné neplodnosti?

U sedmdesáti až osmdesáti procent zdravých plodných párů by se početí do roka mělo podařit. Pokud se početí do roka nastolit nepodaří, je možné to považovat za problém. Oba partnery je pak třeba vyšetřit.

Jaké jsou dnes možnosti léčby?

Nejmodernější možností jsou centra asistované reprodukce, díky nimž lze početí vyvolat i za užití malé koncentrace spermií. Celá řada umělých oplodnění probíhá tak, že se do vajíčka „strčí“ pouze jedna jediná spermie. Jde o nejmodernější postup, který umožňuje, aby i muž, který vyprodukuje jen málo spermií, s pomocí kvalifikovaného centra uspěl.

Další článek