Domovská stránka » Zralé ženy » BEATA RAJSKÁ: KAŽDÁ ŽENA SE ZDRAVOU VÍROU V SEBE SAMA JE KRÁSNÁ
Zralé ženy

BEATA RAJSKÁ: KAŽDÁ ŽENA SE ZDRAVOU VÍROU V SEBE SAMA JE KRÁSNÁ

Beata Rajská
Beata Rajská
FOTO: Alena Podolníková

Módní návrhářka Beata Rajská poodhalila v následujícím rozhovoru svůj názor na svět módy, ženskou krásu i ženské zdraví v období menopauzy. Kromě jiného představila svůj nejnovějším módní projekt, který vznikl během pandemie. 

BEATA RAJSKÁ

Módní návrhářka, zakladatelka značky Beata Rajská

Řadu let se pohybujete v oboru luxusní módy. Jak vás, jako ženu, toto prostředí formovalo?

Neovlivňovalo mě jen prostředí módy, ale především můj přístup k tomu všemu. Sice miluji krásné věci, hezký design, dokonalé zpracování, řemeslnou dovednost na modelech, ale na druhé straně vím, že všechny tyhle dokonalé věci by mi byly k ničemu, kdybych nějakou harmonii neměla především sama v sobě.

Kdybych se za nimi hnala jenom jako za známkou „levelu“ sociálního statusu, nemělo by to smysl. Móda je jen část spektra, které ke svému životu potřebuji.

FOTO: Arthur Koff

Popsala byste nám, jak jste se cítila v období menopauzy?

Moje snacha, lékařka, mi našeptávala citát, že „menopauza není pauza“. A měla jsem ji vůbec? Opravdu můžu děkovat, že jsem ji téměř nezaregistrovala. Mám skvělou lékařku, s kterou jsem se radila o případných problémech, ale naštěstí bylo vše OK.

Toto období bývá provázeno hormonálními a emočními výkyvy. Ovlivňovalo vás to nějakým způsobem při práci?

Celý můj život je provázen emočními a hormonálními výkyvy, takže nějaké další jsem ani nestihla zaznamenat. Skutečně se ve mně pere duše bohéma a dítěte s duší pragmatika a ženy, která byla vždy tak trochu lídr.

Nepřipouštím si, že by toto období mělo něco měnit. Samozřejmě to souvisí se zdravím a fyzickou kondicí, ale pracovně zatím vše zvládám jako dřív a co je nejdůležitější, práce a nové výzvy mě moc baví.

Svět módy je úzce spojen s vnímáním krásy. Co pro vás znamená ženská krása?

Ženská krása je ekvivalent ženského bytí. Toho BÝT ŽENOU, skutečnou ženou a ne loutkou. Každá žena se zdravou vírou v sebe sama (bez ohledu na to, jestli je v byznysu, stará se o děti nebo nemocné…) je krásná. Krása není o tom, jestli mám dokonalé tělo nebo tvář bez vrásek.

FOTO: Arthur Koff
FOTO: Arthur Koff
 

Během pandemie jste vytvořila novou značku a celou kolekci. Kde jste při tomto nelehkém úkolu hledala inspiraci a co vás motivovalo?

To není jen o inspiraci, ale spíše o hledání cesty. Jednak neexistovaly společenské kontakty, tím pádem i zakázky a já i krejčové jsme měly volné ruce. Kromě toho jsem ani já sama neměla vhodný outfit na těch pár kroků do obchodu nebo do atelieru.

Právě proto, že s výjimkou sportovního oblečení nosím vše naší výroby, nebylo zbytí a něco jsem si vytvořila. Vznikly „teplákové šaty” ve spoustě variant, komplety sukní a mikin, bomberů atd. Takže jsem se „díky” situaci tak trochu sebemotivovala.

Co byste vzkázala ženám, které se obávají období menopauzy?

Vzkázat můžu jen to, že pokud jsou zdravé, nemusí měnit ani zvyky, ani přístup k věcem, které mají rády. Ať si věří!

Další článek