Skip to main content
Domovská stránka » Zralé ženy » HANKA KYNYCHOVÁ: S VĚKEM JSEM PŘIJALA, ŽE SE TĚLO MĚNÍ
Zralé ženy

HANKA KYNYCHOVÁ: S VĚKEM JSEM PŘIJALA, ŽE SE TĚLO MĚNÍ

FOTO: Archiv HK

Klíč k dobré fyzické i psychické kondici je pravidelný pohyb a zdravé stravování, což celý život dodržuje i Hanka Kynychová. Jaké partie doporučuje ženám posilovat a proč? Jak vnímá své tělo?

HANKA KYNYCHOVÁ

Cvičitelka a podnikatelka

Vaše úspěchy z aerobiku sahají až do roku 1995. Zaznamenala jste od té doby změny ve vnímání ženského těla?

Ano, v letech 1995 a 1996 jsem byla vicemistryní ČR ve sportovním aerobiku. Tenkrát se v tělocvičnách nosila více ženská móda, zdůrazňoval se pas, dresy měly ukazovat krásy ženského těla. Dnes se možná ženy spokojily s oversize módou, a tím pádem nemusí do tělocvičny…. Oblečení by ale mělo upoutat zrak muže. 

Jak momentálně vnímáte své tělo a jak se časem váš vztah k němu vyvíjel?

Celý život chci, aby se mi moje tělo líbilo. Vždy jsem měla pocit, že bych potřebovala pracovat na partiích břicha. Je to partie, kde se ukládá tuk, proto je třeba ji posilovat a trénovat více. S věkem jsem přijala, že se tělo mění a že nemůže vypadat jako ve 20 nebo 30. Dovolila jsem si proto i 2 kg navíc.

Neříkám, že by žena měla pustit svoje kila s příchodem věku a menopauzy z uzdy úplně. Měla by stále cvičit, dbát na zdravou stravu, zmenšit si porce, ale pokud prostě 2–3 kila už nejdou dolů, tak je lepší se s nimi smířit.

Jaké partie by měly ženy posilovat, aby v pozdějším věku předešly zdravotním komplikacím?

Preventivně by měly posilovat svalstvo zad a svaly pánevního dna. Záda rychle ochabují, hlavně při sedavém zaměstnání. Pánevní dno potřebují mít v kondici jak mladé ženy, aby prošly normálním a ne rizikovým těhotenstvím, tak ženy při menopauze, aby nedocházelo k inkontinenci kvůli absenci normální činnosti ženského ústrojí během menstruace.

Dále by pak ženy měly více dbát o svoje partie, které považují za rizikové, zpravidla to bývají ty, které dělají ženu ženou – břicho, hýždě, stehna….

S prvním dítětem zůstal na mateřské váš manžel. Jaké výhody a nevýhody vám toto rozhodnutí přineslo?

Žádná nevýhoda v tom nebyla. Můj muž se chopil úlohy hrdě a rozhodl se sám od sebe. 

Vedete své fitness centrum, založila jste Nadační fond Hanky Kynychové a máte spoustu dalších aktivit. Jak se vám daří vyvážit pracovní a osobní život?

Doba covidová rozhodla za nás, takže jsem měla v uplynulých dvou letech větší možnost věnovat se roli matky a upozadit roli podnikatelky. Za tu dobu moje dvojčata poporostla a už jsou zase trochu samostatnější, takže se mi nyní kloubí všechny moje role daleko lépe.

Navíc díky covidu holky začaly lépe ovládat počítač a všichni jsme si na něj více zvykli. Kdysi jsem nebývala jeho zastáncem. Ale teď můžu holkám domluvit například doučování online a mohu se věnovat svojí práci ve fitku. 

Jak velký důraz kladete na zdravé stravování vaší rodiny?

Obecně vaříme zdravě. Kladu velký důraz na kvalitu potravin. Každý den dělám snídaně, které jsou pro mě základ dne. Vaříme denně a když náhodou nestíhám, tak sáhnu po kvalitním domácím jídle od Expres Menu. Dbám na kvalitní výběr masa, přílohy nahrazuji a doplňuji zeleninou, sobě úplně, dětem částečně. 

Když jdou holky do fast foodu, tak jim vysvětlím, proč to není ideální volba, ale nezakazuju jim to. Vím, že zakázaného chleba největší krajíc…. Snažím se je tedy kontrolovat a vysvětlovat, jak moc tučná ta jídla jsou, jak špatná je kvalita masa atd. Zkrátka se jim to chci co nejvíc znepříjemnit.

Next article