Domovská stránka » Zralé ženy » HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA NA ROZHRANÍ ZRALÉHO VĚKU ŽENY
ADVERTORIAL

V průběhu posledního století se život ženy prodloužil průměrně o 30 let, ale věk, kdy přestávají fungovat vaječníky, se podstatně nezměnil. To s sebou přináší množství nežádoucích změn.

doc. MUDr. TOMÁŠ FAIT, Ph.D.

Předseda České menopauzální a andropauzální společnosti, Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol

ČMAS ČLS JEP

Jedná se především o změny ve smyslu funkce některých orgánů, ale také struktury kostí, sliznic a kůže. Je mnohdy obtížné odlišit změny způsobené pouze nedostatkem estrogenu od změn, na kterých se podílí proces obecného stárnutí organismu. 

Vyhasnutí funkce vaječníků souvisí s výrazným poklesem estrogenů. To je zhruba u 70 % žen spojeno s takzvaným akutním klimakterickým syndromem různé intenzity a následným zrychlením stárnutí organismu.  

Potíže v přechodu lze rozdělit na: 

Akutní klimakterický syndrom

  • psychické potíže, nespavost, plačtivost, podrážděnost, úzkost, ztráta libida, změna nálady, ztráta sebevědomí, snížená rozhodnost a schopnost koncentrace
  • vasomotorické změny – návaly horka, noční pocení, bušení srdce

Chronický klimakterický syndrom (tzv. organicko-metabolický syndrom)

  • porucha růstu sliznice pochvy a močových cest
  • osteoporóza (řídnutí kostí)
  • ateroskleróza (kornatění tepen)
  • rozvoj neurodegenerativních onemocnění (stařecká demence, Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, degenerace sítnice) 

Ateroskleróza čili kornatění tepen je způsobena ukládáním tuku a vápenných solí do cévní stěny. Na rozvoji kornatění cév se podílí mnoho vlivů – rizikových faktorů (kouření, vysoký tlak, vysoké hladiny tuku v krvi, cukrovka, nízká pohybová aktivita a androidní typ obezity (tuk převážně v oblasti břicha).

Potřebujete pomoci se správným fungováním ženských hormonů?

Jak bojovat s přechodem?

Vesměs se lékaři shodují na tom, že přechod není nemoc, ale přirozený projev stárnutí organismu. Nicméně pokud je spojen s projevy akutního klimakterického syndromu, o nemoc se jedná.

Tyto potíže mohou významně snížit kvalitu života. A mohou průměrně trvat i 7 let. Dlouhodobý nedostatek estrogenů pak vede k nemocem, které jsou zrádné svým bezbolestným rozvojem a zdánlivě náhlým projevem. 

O ženský hormonální komfort se postará vyvážená kombinace hned 6 účinných látek.

Akutní potíže klimakterického syndromu může žena překonat sama

Zvýšení pohybové aktivity (cvičení či rychlá chůze alespoň třikrát týdně po 30 minut) pomáhá až dvěma třetinám žen odbourat akutní potíže klimakteria. Současně udržuje kvalitu kostí a tělesnou hmotnost.

Omezení kávy, kořeněných jídel a alkoholu může také snižovat četnost potíží. Stejně jako pitný režim, který je základní podmínkou pro dobrou funkci organismu. Samozřejmostí je zdravá výživa a přiměřený příjem kalorií.

Potravinové doplňky, léčivé přípravky a volně prodejná léčiva mohou pomoci s překonáním akutního klimakterického syndromu.

Jako účinnou látku užívají fytoestrogeny ze sóji (ideálně ve směsi jako je extrakt DT56a z fermentované sóji), jetele či lnu, extrakt z ploštičníku hroznatého, ze směsi mikronutrientů, včelích produktů či extraktů pylových zrn.

Pod vedením lékaře mohou ženě pomoci některé léky

Nejúčinnější je hormonální substituční terapie. Funguje na akutní klimakterický syndrom a současně při časném nasazení (do 10 let od přechodu) brání rozvoji aterosklerózy. Prokazatelně chrání i kostní hmotu. Také kombinovaná hormonální antikoncepce účinně ovlivňuje potíže akutního klimakterického syndromu.

Pro obnovu kvality poševní sliznice je ideální volbou lokální estrogenní léčba, s tou lze začít v jakémkoli odstupu od menopauzy a je bezpečná i pro ženy, které nemohou užívat systémovou hormonální léčbu. 

Pro některé ženy může být období přechodu velmi svízelné a byla by chyba se potíže snažit přetrpět.

Další článek