Domovská stránka » Zralé ženy » MENOPAUZOU KVALITNÍ ŽIVOT NEKONČÍ
ADVERTORIAL

Menopauza je zásadním obdobím v životě každé ženy. Co všechno s sebou přináší, jak se s ní a jejími příznaky vypořádat a proč je důležité její včasné odhalení? Více se dozvíte v následujícím článku.

MUDr. RADKA GREGOROVÁ

gynekologie, Lékařský dům Praha

Co je menopauza?

Menopauza je přirozené období v životě ženy, kdy její tělo přestává produkovat ženské pohlavní hormony, zejména estrogeny. Estrogeny ovlivňují činnost pohlavních orgánů, ale mají vliv i na látkovou přeměnu, psychiku, paměť, kostní hmotu, kvalitu vlasů a nehtů, pevnost cévní stěny či krvetvorbu.

K těmto procesům dochází mezi 40.–55. rokem věku. Pokud je ženě diagnostikována menopauza před 40. rokem života, hovoříme o předčasném ovariálním selhání, které postihuje zhruba 1 % žen.

Jak poznat první příznaky menopauzy?

Období před úplným vyhasnutím menstruačního cyklu se nazývá premenopauza a je charakterizováno především nepravidelným cyklem – krátkým či dlouhým, návaly, pocením, změnami nálady, nespavostí či bolestmi celého těla. Premenopauza může trvat různě dlouho a není výjimkou, že ženu trápí i více než rok. 

Proč je důležité včasné odhalení menopauzy a jak řešit její příznaky?

Včasná diagnóza poklesu hladin estrogenů může ženě výrazně zkvalitnit život a pomoci předejít dlouhodobým negativním dopadům estrogenního deficitu.

V současné době si už ženy běžně mohou koupit test na odhalení menopauzy. Funguje obdobně jako těhotenský test, akorát v moči detekuje zvýšenou hladinu hormonu FSH (folikuly stimulační hormon), který je důležitým markerem v diagnostice menopauzy. 

Ženy obvykle vyhledávají pomoc, pokud je první příznaky přechodu výrazně limitují v běžném životě.

Krátký cyklus, prodloužená či silná menstruace je pro ženy velmi nekomfortní a zároveň je ohrožuje chudokrevností. Řešením je hormonální úprava cyklu, eventuelně nasazení hormonální antikoncepce nebo zavedení gestagenního nitroděložního tělíska.

V počátečních fázích menopauzy hormonální antikoncepce i nitroděložní tělísko mohou tlumit návaly i pocení a ženy mohou pohodově projít přechodem.


Inzerce

Jak na rizika v menopauze?

Rizika menopauzy si bohužel velmi mnoho žen neuvědomuje. Jde o změny dlouhodobého charakteru, které ženy vnímají až několik let od poslední menstruace. Během prvních třech až čtyř let dochází k největšímu úbytku kostní hmoty, hrozí riziko osteoporózy a aterosklerózy.

Dlouhodobý nedostatek estrogenů přispívá k vaginální suchosti, inkontinenci, horšímu stavu nehtů, vlasů a pokožky.

Může žena překonat samu sebe?

Změny probíhající v přechodu je možné oddálit a zmírnit včasným nasazení hormonální substituční léčby. Substituční terapie pomáhá ženám řešit návaly a pocení, ale působí preventivně na rozvoj dlouhodobých negativních změn v organismu souvisejících s nedostatkem estrogenů, jako je osteoporóza.

Samozřejmě nedílnou součástí dobré psychické a fyzické kondice v menopauze je vyvážená strava, dostatek pohybu a spánku. Menopauzou kvalitní život nekončí, ale je nutné, aby o ní byly ženy dostatečně informovány a měly chuť ji řešit.

Další článek