Domovská stránka » Zralé ženy » S INKONTINENCÍ AKTIVNÍ ŽIVOT NEKONČÍ ANEB CO DĚLAT KDYŽ…
ADVERTORIAL

Trápí vás únik moči? Zkušenosti s inkontinencí má jedna ze tří žen ve věku 18 až 75 let. Naštěstí už dávno neplatí, že by toto téma mělo být tabu. S inkontinencí váš život nekončí, dá se s ní plnohodnotně žít. Nejen o tom, co inkontinenci způsobuje a co pro sebe můžeme udělat, všimneme-li si prvních příznaků, jsme se bavili s PharmDr. Veronikou Orendášovu.

PharmDr. VERONIKA ORENDÁŠOVÁ

vedoucí lékárník Lékárna Benu Jičín 

Můžete nám prosím nejdříve říci, co vlastně inkontinenci způsobuje?

Inkontinence je v České republice závažným problémem, částečně je způsoben stárnutím populace. Svoji úlohu hraje i nárůst problémů s prostatou u mužů. Příčin je celá řada. Ženy trpí inkontinencí dvakrát častěji než muži. Těhotenství a porod je také významným faktorem vzniku přechodné inkontinence. Menopauza je dalším klíčovým spouštěčem problémů s únikem moči.

Ženy, ale i muži, se mohou stát inkontinentními například po úraze nebo po mozkové mrtvici, z důvodu vrozené vady nebo z důvodu fyzických změn způsobených stárnutím či obezity. Inkontinence je léčena a často léčitelná v každém věku.

Vnímáte, že se lidé bojí s lékárníkem o inkontinenci hovořit?

Stále vysoké procento až 40 % nevyhledá pomoc odborníka. Je nevyhnutelné, aby si lidé byli vědomí rizika, že pokud svoje úniky aktivně neřeší, problém s inkontinencí nezmizí, naopak prohloubí se. Únik moči je citlivým tématem a představuje výraznou psychickou a sociální komplikaci.

Velká část pacientů trpí inkontinencí v důsledku toho, že se odmítají vrátit k praktickému lékaři pro další pomoc, stydí se, protože počáteční pomoc selhala. Je však třeba říci, že značná část pacientů už tento problém nevnímá, jako něco o čem se nemluví. A to je dobře. Pokud se inkontinence týká i vás, neobávejte se probrat váš zdravotní stav se svým lékařem. Není za co se stydět, jde o vaše zdraví, které je třeba chránit.

Jaké jsou tedy možnosti?

Dobrou zprávou je, že je možné inkontinenci v mnoha případech úplně vyléčit nebo je alespoň možné zmírnit její projevy, což vede k dobré psychické kondici člověka. Jak jsem již zmínila na začátku, je celá řada příčin inkontinence. Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější správné určení typu inkontinence, s tím vám pomůže váš lékař. Dnes už existuje mnoho způsobů léčby, ale pouze 60% lidí pomoc skutečně vyhledá.

Rozpaky jsou běžné, vždy respektujeme soukromí žen a tam, kde je to vhodné, říkáme pravdu, že nejsou jediné, kdo se s tímto zdravotním problémem setkává. Vědomí, že nejsou jediné je uklidňující. 

Jaké řešení tohoto problému můžete nabídnout vy jako lékárnice?

Jako lékárnice je moji úlohou ženám s tímto problémem pomoci – poradit jim a najít pro ně vhodné řešení neprozrazení úniku moči. V lékárně je vždy profesionál, který diskrétně informuje pacientku nejen o nákupu inkontinenčních pomůcek (zdravotnických prostředků), ale nabízí také příležitost podívat se na základní příčiny problému i rady ve směru změn životního stylu, a nebo cvičení na posílení svalů pánevního dna. Návštěva lékárny je mnohem osobnější zkušenost pro ženy, které potřebují poradit s výběrem pomůcky při úniku moči, než si jít vybrat pomůcku do supermarketu.

Jaké jsou dnes možnosti nabídky inkontinenčních pomůcek?

Obrovské. V posledních letech došlo na trhu s inkontinencí k velkým změnám, včetně uvedení nových natahovacích kalhotek, které jsou nejen diskrétnější a efektivnější, ale vypadají jako běžné spodní prádlo. Například Dailee Pant Premium Lady, černé inkontinenční kalhotky s nižším pasem vyráběné v České republice, které jsou navrhnuty tak, aby pomohly ženám vrátit se do normálního života a k běžným činnostem.

Mnoho žen nosí černé nebo tmavé spodní prádlo. Tyto inkontinenční kalhotky nabízí ženě možnost volby, aby ji únik moči nijak neomezoval ať už v pracovním či osobním životě. Tyto pomůcky odrážejí trendy v módě, představa objemných, nepraktických a často přes oblečení viditelných pomůcek vývojem na trhu prakticky mizí. 

Dnešní ženy se mohou stále cítit žensky a sexy v moderních absorpčních pomůckách, které jsou diskrétní a tenké, jako jsou například inkontinenční vložky Dailee Lady Premium Slim Mini, které byly podrobeny širšímu testu na portále Ženy s.r.o.  Ženy chtějí neviditelnou pomůcku a pohodlí, ale hlavně se chtějí cítit normálně.


O inkontinenčních pomůckách Dailee (zdravotnické prostředky)

  • Inkontinenční pomůcky Dailee jsou založeny na revoluční technologii, díky které můžete být aktivní po celý den.
  • Dailee se vyrábí v ČR, konkrétně v Hrádku nad Nisou.
  • V nabídce značky najdete inkontinenční pleny, podložky a tenké a diskrétní inkontinenční kalhotky.
  • Možnost objednání vzorku na vyzkoušení.

Doporučují ženy s.r.o.

Další článek