Skip to main content
Domovská stránka » Zralé ženy » TONYA GRAVES: KONEČNĚ SE CÍTÍM DOBŘE BÝT SAMA SEBOU
Zralé ženy

TONYA GRAVES: KONEČNĚ SE CÍTÍM DOBŘE BÝT SAMA SEBOU

FOTO: Petr Kurecka

Energická zpěvačka Tonya Graves si s námi povídala o tom, jak se udržuje v psychické pohodě, jak vnímá menopauzu a co jí pomáhá ke zmírnění jejích příznaků.

TONYA GRAVES

Americká zpěvačka a herečka Tonya Graves žijící od roku 1995 v Česku je širšímu publiku známá především díky šestnáctileté spolupráci se skupinou Monkey Business.
Nyní se věnuje sólové pěvecké kariéře a její nový singl Just to Be Me najdete na všech streamovacích platformách.

Na své okolí působíte jako velice energická a usměvavá žena. Co děláte pro udržení psychické pohody? 

Nejraději se směju. Jak se říká: „Laughter is the best medicine“. Snažím se zůstat pozitivní, protože si myslím, že co děláme se nám zpětně vrací z vesmíru.

Ráda cvičím jógu, chodím do sauny. Velice mě nabíjí pobyt v přírodě. Uklidňuje mě to, nabíjí energií, vyčistím si hlavu, obejmu stromy, nasbírám houby. S přítelem hodně cestujeme, takže jsem v přírodě dost často.

Mám se ráda a mám také ráda své tělo, i přestože není úplně dokonalé.

Mnoho žen vnímá menopauzu negativně. Jak toto období svého života vidíte vy?

Já ještě klasickou menopauzu nemám, ale jsem v období, kterému se říká perimenopauza. To je období, kdy se vám nekontrolovatelně mění hladina hormonů, takže mám návaly, nespím dobře, potím se, nezvykle rychle mi buší srdce a cyklus už také není pravidelný.

Na začátku byly tyto symptomy velmi silné a nepříjemné. Člověk je rozhozený a vlastně pořádně neví, jak se s tím vyrovnat, jak se s tím naučit žít. Nastává tedy období hledání, zkoušení různých alternativních doplňků stravy, cvičících metod, terapií. Každému pomáhá něco jiného.

Nejde to jinak, než se s novým pocitem a stavy, které nastupují nečekaně, neovladatelně a paradoxně někdy ani nemusí být nutně spojeny s negativním pocitem, sžít.

Na začátku jsem měla možnost řešit tento stav pomocí tradiční medicíny, tedy hormonů HRT. Já se ale nakonec rozhodla jít možná trnitější cestou, ale zato pro mě přirozenější, a to cestou přírodní, což zahrnuje hlavně bylinky.

Zkouším pupalku, třezalku a podobně. Občas si připadáte trochu jako pokusný králík – nevíte, co a jak zabere. Podle mě to jinak nejde, každý si tu svoji cestu musí nakonec najít sám. Jsem ráda, že mi teď bezvadně funguje biorezonanční terapie, která mi pomáhá vyrovnávat stabilitu v těle bez klasických léků.

Je to pár týdnů, co jsem s ní začala a zatím je to skvělé. Biorezonanční metoda je speciální diagnostický a terapeutický postup, který kombinuje poznatky tradiční čínské medicíny, kvantové fyziky a německé technologie. Jedná se o bezbolestnou neinvazivní léčbu. Jde hlavně o to, aby člověk poslouchal své tělo. Na koncertech řeším návaly vějířem. Dámy, noste vějíř.

FOTO: Petr Kurecka

Změnila jste nějakým způsobem s příchodem menopauzy životosprávu?

Nevím, zda to s tím souvisí, ale přirozeně s věkem se snažím jíst méně a kvalitněji. Jsem zpěvačka, vystupuji před diváky, tak se snažím celý život udržovat se v dobré kondici, a to i díky jídlu. Jsem celiatik, což má velký vliv na můj výběr potravin.

Přiblížíte nám, jak vnímáte své tělo a jak se časem vztah k němu měnil?

Mé tělo se mění každých 10 let. Mění se tvar, tuk se ukládá na místech, kde nikdy nebyl, narůstají stehna, objevuje se celulitida. Do toho ty hormony, jednou letí nahoru, pak zase dolů… Je to horská dráha. Například teď se mi zvětšila prsa, stále mám větší zadek, ale pas zůstal stejný. Je to dobrodružství na každý den.

Jak trávíte tyto dny?

Radost mi přináší zpívání pro lidi a také nový singl. Jmenuje se „Just to Be Me“, a tak to i cítím. Mám se ráda a mám také ráda své tělo, i přestože není úplně dokonalé, a nakonec i ty návaly k němu patří. Jsem to stále já. Konečně se cítím dobře být sama sebou. Přeji všem ženám, aby ten pocit také zažily.

Next article