Domovská stránka » Zralý věk » OPERACE ŠEDÉHO ZÁKALU BY SE NEMĚLA ODKLÁDAT
Zralý věk

OPERACE ŠEDÉHO ZÁKALU BY SE NEMĚLA ODKLÁDAT

Ve spolupráci s:
FOTO: archív OCP
Ve spolupráci s:
FOTO: archív OCP

Je vám přes šedesát a máte pocit, že hůř vidíte? Pak by vás mohl trápit šedý zákal. Toto časté oční onemocnění komplikuje život řadě seniorů, přitom se dá jednoduše vyřešit.

Šedý zákal je stav, při kterém dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky, nejčastěji v důsledku stárnutí. Většinou se objevuje ve věku 65–75 let a projevuje se zamlženým, zhoršeným a zkresleným viděním na blízko i do dálky. Šedý zákal lze odstranit operací, jiný způsob léčby však neexistuje.

„Jedná se o zcela bezpečný a rychlý chirurgický zákrok, kterého se není třeba obávat. Operace trvá asi 15 minut a je zcela bezbolestná,“ říká MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha, které se na léčbu a operace šedého zákalu specializuje, a dodává: „Operaci by pacient neměl zbytečně odkládat, a to nejen kvůli horší kvalitě života, ale i proto, že čím více je šedý zákal tzv. ‚uzrálý‘, tím je operace oka náročnější.“

FOTO: archív OCP

Při operaci šedého zákalu se původní zakalená lidská oční čočka nahrazuje umělou čočkou, která zůstává v oku natrvalo až do konce života. Typ čoček se volí s ohledem na problém a požadavky pacienta na vidění. Čím dál více pacientů si uvědomuje, že spolu s šedým zákalem mají jedinečnou možnost se zbavit i brýlí. Proto na svých očích nešetří a při operaci si často připlatí za multifokální nitrooční čočky, které je úplně zbaví brýlí.


Na výběr pacienti mají základní či prémiové nitroočních čočky:

  • monofokální čočky – zlepší vidění na jednu vzdálenost dle volby pacienta, na opačnou vzdálenost je pak nutné nadále nosit brýle
  • multifokální či trifokální nitrooční čočky– zlepší kvalitu vidění na blízko i na dálku, zcela  tak pacienta zbaví závislosti na brýlích
  • asférické čočky– poskytují kvalitnější vidění za zhoršených světelných podmínek (např. za šera)
  • torické čočky– odstraňují astigmatismus (tzv. cylindry)

“V Očním centru Praha nabízíme kvalitní nitrooční čočky amerického výrobce Lenstec, které mají jako jediné na světe unikátní odstupňování po 0,25 dioptriích.” říká primář Zugar.

Po operaci je oko do druhého dne zakryto náplastí, po jejím sejmutí již pacient na oko vidí. Většina pacientů je z nového vidění nadšená. Opět si mohou vychutnat jasný a barevný svět, který byl před operací jen zamlžený a šedivý.

Operace druhého oka probíhá obvykle s odstupem jednoho týdne, ale je možné operovat i obě oči najednou v jeden den.

Operace včetně základní nitrooční čočky je v Očním centru Praha plně hrazena ze zdravotního pojištění.

Více info na www.ocp.cz

Další článek