Domovská stránka » Zralý věk » REVMA A JEHO PREVENCE
ADVERTORIAL

Revmatické choroby se netýkají pouze opotřebení spojeného s bolestmi kloubů ve vyšším věku, což si v běžném pojetí laická veřejnost pod pojmem „revma“ představí. Ale mohou se vyskytovat ve všech věkových kategoriích včetně dětí.

Mohou také mít jinou příčinu (zánětlivou, metabolickou a autoimunní) a  postihovat řadu jiných orgánových systémů. Přesto ale je nejběžnějším revmatickým onemocněním osteoartróza (OA) –  zkráceně artróza, která je vyvolaná kombinací opotřebení se zánětlivými epizodami kloubních chrupavek a přiléhající kosti.


OA je nejrozšířenější civilizační onemocnění vůbec, a je také nejčastější příčinou pracovní neschopnosti či funkčního omezení. Postihuje především nosné klouby a páteř. Velmi často také drobné klouby rukou a chodidel.

Po sedmdesátém roce má OA až 90 % lidí, ale počet nemocných začíná narůstat již od 45 let.

Po sedmdesátém roce má OA až 90 % lidí, ale počet nemocných začíná narůstat již od 45 let. U mladších jedinců se objevuje tzv. sekundární artróza, tj. artróza kloubu, který byl postižen a poškozen jiným onemocněním (zlomeninou, výronem, dnou, krvácením atd.).


Jak na prevenci OA?

Prevence OA se zakládá především na snížení nadměrné zátěže kloubů. Neomezuje se při tom na redukci váhy u obézních pacientů, což by mělo být samozřejmostí, ale jedná se o řadu dalších opatření, jako je nošení obuvi s měkkou podrážkou k absorpci nárazů při došlapu, dostatečně širokou k omezení stranového tlaku na prsty a s nízkým podpatkem. Tam kde jsou přítomny deformity (např. tzv. nohy do „O“,  do „X“, či plochonoží), je nutná jejich úprava pomocí vložek do bot, a v neposlední řadě je potřeba korigovat ev. nestejnou délku končetin. Tyto úpravy by měly být provedeny odborníkem protetikem. Neodborný zásah volně prodejnou pomůckou může být dokonce škodlivý.

Je vhodné se vyhýbat chladu a vlhku. Neodmyslitelným režimovým opatřením je přiměřená pohybová aktivita k posílení svalů a zachování rozsahu hybnosti.

Při již rozvinuté OA je neméně důležité používání pomůcek, jako jsou madla u vany a WC, nástavců WC či křesel, což napomáhá při vstávání. Přes všechna tato opatření, nelze rozvoji a progresi OA zcela zabránit, lze však zpomalit průběh a zmírnit její projevy.

MUDr. Liliana Šedová,
Revmatologický ústav Praha
Na Slupi 4, Praha
[email protected]


Přečtěte si také: DUŠEVNÍ ZDRAVÍ, OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY A ZÁNĚT

Další článek