Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdraví » MARTA JANDOVÁ: SPOKOJENÁ RODINA A ZDRAVÍ NADEVŠE
Děti

MARTA JANDOVÁ: SPOKOJENÁ RODINA A ZDRAVÍ NADEVŠE

Zpěvačka a muzikálová herečka Marta Jandová, provdaná Marta Verner

Rozhovor s Martou Jandovou jako ambasadorkou Avon pochodu

Co se týká ženského zdraví obecně, setkala jste se v životě s něčím, co by Vám změnilo pohled na zdraví?

Setkala, hned v 17 letech, vlastně ještě dříve. Maminka onemocněla rakovinou vaječníků a nakonec nemoci podlehla. Já jsem potom chodila na kontroly snad každé dva měsíce, měla jsem velký strach, že umřu i já. V Německu jsem chodila podle doporučení lékařů dvakrát do roka. Teď mám manžela lékaře – gynekologa, který mi vždy poradí. Díky němu mám doktorů kolem sebe spoustu. 

Ženy, zejména ty mladší, častokrát zanedbávají preventivní prohlídky u gynekologa. Jak přistupujete k těmto typům lékařských prohlídek?

Mám pocit, že právě mladé ženy se o sebe starají mnohem více, než my starší. Všude na nás vyskakují zprávy o prevenci a mladé ženy chtějí být zdravé, cvičí, lépe se stravují. Já to vidím pozitivně. Naopak starší ženu k doktorovi moc nedostanete. Větu „jestli něco mám, tak to radši nechci vědět“ jsem už slyšela bohužel poměrně často.

Co děláte pro svoje zdraví? Máte nějaké preventivní rituály?

Chodím pravidelně na prevenci, nekouřím, moc nepiju, cvičím a snažím se trávit hodně času v přírodě. Taky se snažím nestresovat, i když je to někdy těžké, jsem citlivka. Můj muž je však i skvělý psycholog, takže mě z jakékoliv deprese dostane. Navíc jsem tak na 98 procent optimista.

Mám pocit, že právě mladé ženy se o sebe starají mnohem více, než my starší.

Jste jednou z tváří Avon Pochodu, proč jste do této události zapojila?

Protože je to dobrá věc, ale mám i jiné důvody. Jedna z mých nejlepších kamarádek umřela na rakovinu prsu a znám spoustu žen, kteří s nemocí bojovaly. Společně se takové věci zvládají vždy lépe.

Jste hrdou maminkou, máte krásnou dcerku. Spousta žen, které rodily po třicítce, tvrdí, že by to tenkrát udělaly jinak a měly děti dříve. Jaký názor zastáváte Vy?

Kdybych potkala svého muže dřív, měla bych dětí víc a dříve. Ale potkala jsem ho až ve 37 letech a vše je tak, jak má být. Jsem šťastná, že ho mám, že máme spolu naši Marušku. Sice jsme si přáli víc dětí, ale to nevadí. Jsme hodně sociální (ačkoli teď to moc nejde), takže Maruška je skoro pořád mezi dětmi. Ona se jako jedináček nevidí. A sama říká, že je ráda takto sama, jen ona a my rodiče. 

Jaký je život s gynekologem?

Úplně normální. Profese gynekologa nehraje žádnou extra roli. Spíš bych řekla, že život s mým mužem je skvělý. Je trpělivý, pracovitý, milující, stará se o nás, před pár lety se našel i ve vaření, které mu děla obrovskou radost. Je s ním legrace a není to pecivál, takže se nenudíme.

Máme podobné záliby a  je super táta. Jsem moc vděčná, že mě potkal, že mě má rád, že máme Marušku. Mám funkční rodinu a to je nejvíc, co jsem si kdy přála. A samozřejmě zdraví, bez toho by to bylo těžké. Modlím se, ať nám vydrží. 

Next article