MUDR. PETR ŠUBRT
Praktický lékař
Místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR
Výskyt chřipkového onemocnění v minulém zimním období nebyl nijak zvlášť markantní, k této skutečnosti přispěla zejména ochrana dýchacích cest. Nošení roušek a dalších protipandemických opatření bylo ze strany obyvatel striktně dodržováno. Avšak tento rok se očekává návrat k číslům v době před šířením pandemie, a proto netřeba brát chřipku na lehkou váhu.
Chřipku asi známe všichni, ale víme, v čem pro nás může být nebezpečná?
Jako chřipka se laicky a nepřesně označuje obvykle banální, v sezóně běžný katar horních cest dýchacích, který se obvykle projevuje rýmou, kašlem (často se zahleněním) a zvýšením tělesné teploty, jenž se nemusí objevit vždy. Chřipka má však v typickém případě jiný klinický obraz. Obvykle ke chřipce nepatří sekrece, tedy rýma a zahlenění. Kašel je suchý, štěkavý. Nemoc začíná obvykle velmi náhle bolestmi kloubů a zad, horečkou se zimnicí. Organismus bývá hodně vyčerpaný – a v tom právě tkví riziko této nemoci. Takto oslabený organismus může být snáze napaden sekundární bakteriální infekcí, která způsobí těžké komplikace ve formě zánětu průdušek, ba co hůře, zápalu plic. Proto je jinak vcelku banální chřipka potenciálně nebezpečná a proto na komplikace s ní spojené každý rok umírají zejména starší lidé.
Jak se chřipka léčí a jaký dopad na zdraví může mít neléčená chřipka?
Léčba chřipky není složitá. I přes někdy hrozivé začátky s vysokou teplotou rozhodně netřeba podávat antibiotika. Z léků postačí ty na snížení horečky a tlumení bolesti (např. Paralen, Acylpyrin, či Ibuprofen), doporučuji tlumit dráždivý kašel, který umí pěkně potrápit. Nejdůležitější však je fyzický klid, teplo, dostatek tekutin a pocení. Přecházení chřipky v horším případě může významně zvýšit riziko různých komplikací, včetně těch vážných.
Jaká je prevence proti chřipce a proč je důležité očkování?
Tradiční prevencí onemocnění je hojnost vitamínů a tekutin v období zvýšeného výskytu chřipky, obvykle začátkem roku. Dále bychom měli dodržovat hygienické návyky a vyvarovat se kontaktu s nemocnými. Základní a nejúčinnější prevencí ale stále zůstává očkování.
Kdy je nejvhodnější čas na očkování?
Očkování proti chřipce probíhá u praktických lékařů obvykle v období od září do Vánoc. Je dobré nenechávat jej na poslední chvíli, protože právě období Vánoc již spadá do počátku výskytu epidemie.
Může se nechat očkovat každý?
A co lidé, kteří mají přidružené onemocnění?
Očkovat se může opravdu téměř každý, kdo netrpí akutním zánětlivým nebo horečnatým onemocněním a kdo není přecitlivělý na složky očkovací látky. Některá přidružená onemocnění znamenají naopak pobídku k očkování, protože pro takové osoby se může komplikace chřipky stát osudnou. Očkovat by se měli zejména senioři, lidé s onemocněními srdce a cév, s cukrovkou, se stavy po odnětí sleziny, či pacienti po transplantacích.
Sanofi Pasteur, odd. vakcín sanofi-aventis, s. r. o. Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6,
tel.: 233 086 111, fax: 233 086 222 www.sanofipasteur.cz
MAT-CZ-2100774-1.0-09/2021