Domovská stránka » Civilizační onemocnění » TRÁPÍ VÁS PŘEBYTEČNÁ KILA?
Civilizační onemocnění

TRÁPÍ VÁS PŘEBYTEČNÁ KILA?

Ve spolupráci s
Ve spolupráci s

Obezita spolu s nadváhou patří mezi nejrozšířenější onemocnění na světě. Bohužel většina takzvaně zaručených postupů hubnutí funguje jen krátkodobě nebo vůbec, případně se hodí jen pro zcela zdravé jedince. Jak se ve všech těch informacích zorientovat a kdy raději vyhledat lékaře?

Co je příčinou přebytečných kil?

Přibývání na váze způsobuje kombinace genetických vloh k přibírání a současného „životního prostředí“, často nazývaného obezitogenním, které vede k pozitivní energetické bilanci. Je to tedy především přemírou jídla a nápojů a současně nedostatkem pohybu, což vede u geneticky predisponovaných jedinců k vzestupu hmotnosti.

U někoho to může být jen několik kilogramů, ale u někoho to mohou být i desítky kilogramů v průběhu let. Tělo má navíc schopnost přizpůsobit se v období nedostatku, a tím se hubnutí tzv. přirozenou cestou stává ještě složitějším. Existují však i další příčiny obezity, které umí dnešní medicína řešit, např. pokud se prokáže, že pacient trpí spánkovou apnoí (vážná porucha spánku, při které pacient opakovaně během noci přestává dýchat), dosáhneme redukce váhy jen tím, že pacientovi pomůžeme, aby se vyspal. Příčin může být opravdu hodně a jejich odstranění může pomoci k výraznějším i trvalejším výsledkům.

Proč je těžké zhubnout a hmotnost si udržet? 

Zhubnout několik kilogramů většinou nebývá problém, těžší bývá udržení nebo pokračování s redukcí hmotnosti u lidí, kteří mají mnoho kilogramů navíc. Jedním z možných vysvětlení je to, že obézní lidé se často umí poměrně hodně adaptovat na nízký příjem. Jinak řečeno, tělo se přizpůsobí redukční dietě –  tj. sníží bazální metabolismus (výdej energie) a změní koncentraci hormonů ovlivňujících příjem potravy. Tyto hormony nám způsobují pocity jako hlad, sytost či chuť na jídlo. Takto se úbytek hmotnosti zastaví, či se odstartuje opětovné přibírání. Toto je ještě zvýrazněno u lidí, kteří se snaží zhubnout pouze přísnými redukčními dietami, aniž by navýšili pohybovou aktivitu. Roli hraje i motivace, každý, kdo zkoušel hubnout, ví, že když dosáhneme určitého výsledku, dochází k pocitu uspokojení, a tím i rozvolnění režimu. Někdy k opětovnému nárůstu hmotnosti vede například i jen omezení pohybu při nemoci či po úrazu nebo při větším stresu, který začneme „zajídat“.

Kdy to ještě zkoušet sám a kdy jít s tímto problémem k lékaři?

Vždy když dosáhnete hodnoty BMI nad 30 kg/m2 nebo pokud máte cukrovku či vysoký krevní tlak, je vhodné se poradit se svým praktickým lékařem. Pokud máte již za sebou neúspěšné redukční pokusy, můžete se obrátit na některou z obezitologických poraden. Ne vždy se dá všechno zvládnout efektivně pouze změnou stravování a navýšením pohybu, ale často je nutná i odborná psychologická pomoc. Není třeba se ani obávat účinných léků na obezitu, jejichž výběr na trhu je nyní poměrně široký. Stejně tak bariatrické operace nemusí být až tou poslední možností, ale měly by být zvažovány mnohem dříve. Zkoušíte-li hubnout sami, nebojte se poradit s vaším lékařem dříve, než podlehnete lákavým nabídkám rychlého hubnutí. Případně se podívejte na stránky www.obesitynews.cz, kde naleznete ověřené informace přímo od lékařů.

Jak probíhá léčba obezity ve spolupráci s lékařem?

Lékař (ideálně spolu s nutričním terapeutem) přemýšlí o pacientovi komplexně. Dokáže nejen řešit případné jiné příčiny obezity, ale také doporučit vhodnou redukční dietu, jež neohrozí zdraví pacienta (např. ketodieta je pro diabetiky s poškozením ledvin nebezpečná). Cenná mohou být i doporučení vhodných pohybových aktivit s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu, kondici srdce, pohyblivosti apod. Odlišný přístup vyžadují pacienti, u nichž klasické metody selhávají. Lékař může doporučit užívání tzv. antiobezitik (léků na obezitu) nebo nabídnout bariatrickou operaci. Pokud jde vše tak, jak má, upraví například dávkování léků na vysoký krevní tlak, protože pokles na váze i jen o několik kilogramů může vést ke snížení krevního tlaku.

A vzkaz pro pacienty, kteří přemýšlí nad návštěvou lékaře?

Nebojte se! Lékaři jsou vždy raději, když se sami zeptáte, než když vás musí na problém nadváhy či obezity upozorňovat. Přeci jen, u většiny z nás jde o velmi citlivé téma. Odborné poradny můžete nalézt například na stránkách www.obesitas.cz nebo www.oberisk.cz. Než však přijdete na první konzultaci (čekací lhůty se často pohybují v řádech týdnů až měsíců), můžete začít s monitoringem svého energetického příjmu na stránkách www.casprodzravi.cz. Možná vás překvapí, že první kilogramy půjdou dolů samy a k lékaři se tak dostanete přesně v okamžiku, kdy budete potřebovat další intervenci.

doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
Obezitolog na 3. interní klinice 1. LF UK a VFN Praha,
předseda České společnosti tělovýchovného lékařství


1, Sumithran P, Prendergast LA, Delbridge E, et al. Long-term persistence of hormonal adaptations to weight loss. N Engl J Med. 2011;365(17):1597-1604.
2, Jensen MD, Ryan DH, Apovian CM, et al; American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines; Obesity Society. 2013 AHA/ACC/TOS guideline for the management of overweight and obesity in adults: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines and The Obesity Society. J Am Coll Cardiol. 2014;63(25 pt B):2985-3023.
3, Yuen MM, Kahan S, Kaplan LM, et al. Poster T-P-3166: a systematic review and evaluation of current evidence reveals 195 obesity-associated disorders. Poster presented at: the 34th Annual Scientifi c Meeting of the Obesity Society; October 31-November 4, 2016; New Orleans, LA.

Next
Další článek