Inkontinence je problém, který postihuje mnoho lidí, a to ať už jde o muže, nebo ženy. Strach z nechtěného úniku moči mimo domov často vede k tomu, že se lidé postupně společensky izolují a vzdávají se svých oblíbených aktivit. To však není nutné.
S nechtěným únikem moči se potýká až desetina obyvatel ČR a miliony lidí po celém světě. Jedná se o zdravotní problém, který může výrazně ovlivnit kvalitu života. Mnoho lidí kvůli obavám z nečekaných situací mimo domov postupně omezuje své společenské styky, vzdává se svých koníčků, a dokonce zůstává doma. Jejich strach je pochopitelný, ale nemusí být nevyhnutelný.
Kvůli inkontinenci mnoho lidí postupně omezuje své společenské styky a vzdává se svých koníčků.
Spolehlivé a diskrétní řešení
Spolehlivé a diskrétní řešení, jak opět žít plnohodnotný život beze strachu, nabízí moderní inkontinenční pomůcky. Ty jsou speciálně navrženy tak, aby efektivně zachytily moč a neutralizovaly nežádoucí pachy. Jejich povrch zůstává suchý a prodyšný, takže o nich v průběhu dne ani nevíte. Navíc jsou díky svému modernímu designu diskrétní, a proto si jich nikdo z okolí ani nevšimne. S těmito pomůckami se tak můžete navrátit k aktivitám, kterých jste se kvůli nekontrolovanému úniku moči museli vzdát.
Nenechte se omezovat
Představte si, že můžete opět zažívat dobrodružství na výletech, chodit s vnoučaty na procházky nebo vyrazit ven s přáteli. A to bez neustálého strachu z nečekaných situací. Nenechte inkontinenci, aby vás omezovala. S inkontinenčními potřebami můžete znovu žít svůj život naplno a užívat si každý okamžik bez zbytečných obav.
Na co kvůli inkontinenci pamatovat, než půjdete ven
- Dojděte si před odchodem na záchod. Budete se cítit více v klidu ještě, než vyrazíte ven.
- Plánujte dopředu. Zmapujte si, kde jsou toalety, naplánujte si častější přestávky nebo si vyberte v letadle či vlaku místa do uličky a blízko toalet.
- Zvolte vhodné inkontinenční pomůcky. Se správnými inkontinenčními potřebami můžete klidně strávit mimo domov i celý den.
- Buďte vhodně sbaleni. Mějte s sebou vždy dostatek inkontinenčních pomůcek, náhradní oblečení a igelitové sáčky pro jejich likvidaci.
- Dodržujte pitný režim. Nedostatek tekutin může zvýšit citlivost vašeho močového měchýře.
- Vyhněte se kofeinu a alkoholu. Tyto látky mají močopudné vlastnosti. Proto se vám po jejich užití bude chtít více na záchod.
- Zůstaňte klidní. Pokud dojde k nehodě, buďte klidní. Většina lidí si toho ani nevšimne, a vy máte své pomůcky a náhradní oblečení, abyste vše rychle vyřešili.
Víte, že…?
- V ČR se s inkontinencí potýká 7–10 % lidí.
- Nekontrolovaným únikem moči trpí ve věku 45 let a více 30–40 % žen.
- Ve věku 60 let a více má problémy s inkontinencí 10–15 % mužů.
- Přibližně 40–50 % lidí se kvůli nechtěnému úniku moči vyhýbá cestování a společenskému životu.
- Až 65 % lidí s inkontinencí vůbec nevyhledá lékaře.
Hlavní rizikové faktory, které způsobují inkontinenci
- věk,
- pohlaví,
- nadváha,
- kouření,
- rodinná anamnéza (inkontinence u dětí je dědičná),
- nemoc/úraz (například diabetes, úraz mozku),
- porod a menopauza (u žen).
Typy inkontinence
- Stresová inkontinence – K úniku moči dochází při zakašlání, kýchnutí, smíchu, tělesné aktivitě atp.
- Urgentní inkontinence – Projevuje se jako náhlé silné nucení na močení následované samovolným únikem moči.
- Smíšená inkontinence – V tomto případě lidi trpí jak stresovou, tak urgentní inkontinencí.
- Paradoxní inkontinence – Dochází k ní při přeplněném močovém měchýři, ze kterého začne moč přetékat.
- Funkční inkontinence – Způsobuje ji dlouhé odkládání močení u osob, které nechtějí nebo se nemohou dostat na toaletu.
- Reflexní inkontinence – Kapacita močového měchýře je využita pouze částečně. Tento typ inkontinence se proto projevuje jako spontánní nevědomé vyprázdnění močového měchýře po jeho předchozím naplnění.