Domovská stránka » Průvodce rodičovstvím » PSYCHICKÉ ZDRAVÍ DĚTÍ A JAK MOHOU RODIČE PŘISPĚT K RODINNÉ POHODĚ
ADVERTORIAL

Média v posledních letech plní alarmující zprávy o psychických potížích dětí a dospívajících, o zahlcených psychologických poradnách i psychiatrických klinikách. Děti se tak se svými problémy často potýkají samy, nebo jen s pomocí nejbližšího okolí. Čtete-li podobné zprávy, patrně vás napadne, zda můžete sami přispět k tomu, aby vaše děti byly psychicky odolné a v duševní pohodě.

Štěpán Jindra

šéfredaktor Šance Dětem

Stoprocentní recept, jak asi tušíte, neexistuje. Některé věci jsou jednoduše mimo naši kontrolu a my bychom se s tím měli smířit. Je třeba zaměřit se tam, kde něco udělat můžeme. Řadu tipů a doporučení přímo od odborníků najdete na našem webu Šance Dětem. Některé z nich se zde pokusím shrnout.

Dělejte věci společně

Nárůst psychických obtíží u dětí i dospělých odborníci v poslední době často spojují mimo jiné s omezeními během pandemie covid-19. Patří mezi ně například nemožnost vídat kamarády a spolužáky, celková izolace od druhých lidí aj. Ale doma jsme přeci s dětmi byli?! Záleží na tom, jaké návyky máme. Pokud jsme zvyklí se v domácnosti spíše míjet a zavírat se ve svých prostorách, moc příležitostí ke kontaktu nemáme. Zkuste proto trvat na určitých rodinných rituálech. Může to být tak jednoduchá věc, jako je společné stolování například u večeře. Řád, předvídatelnost a s nimi spojená jistota mohou navíc k osobní pohodě přispívat samy o sobě.

Jděte dětem příkladem

Děti, zvláště ty menší, velice dobře zrcadlí to, co pozorují u svých rodičů. Prvním krokem tedy může být zhodnocení vlastního životního stylu. Jedním z faktorů významně ovlivňujících individuální pocit spokojenosti je fyzická aktivita. Svým příkladem můžeme dětem předat zdravé návyky: pravidelné cvičení, procházky či vztah ke sportu obecně. Můžeme jim ale ukázat i to, jak pečujeme o vlastní psychickou pohodu. Rádi se věnujete květinám nebo si čistíte hlavu v koupeli? Zkuste dětem nějak zprostředkovat, proč jsou pro vás tyto činnosti důležité.

Zdroj: Adobe Stock

Omezte věci, které vás ruší

Běžnou příčinou psychické nepohody je zahlcenost. Nemusíme si ale uvědomovat, že nás mohou zahlcovat i věci, které nás baví. Může to být například příliš času stráveného u digitálních zařízení. Řešením je nastavit sobě i dětem určitá pravidla v jejich používání. Děti může ale unavovat i přemíra aktivit. Jdou celý týden z kroužku do kroužku a do toho mají několik školních projektů? Možná je na čase promluvit si o tom, zda by nebylo dobré v něčem zvolnit.

Nebojte se inspirovat

Pokud vás téma výchovy k psychické odolnosti zaujalo, nebojte se sáhnout pro inspiraci k odborníkům. Vstupní branou pro vás může být portál Šance Dětem. Některé odbornice, se kterými na tvorbě našeho obsahu spolupracujeme, vydaly na toto téma vlastní publikace. Doporučit tak můžeme například knihu Dítě, které se v životě neztratí Anity Michajlukové, Odolné dítě od Pavly Koucké nebo Hry, sítě, porno od Michaely Slussareff, která se zaměřuje na problematiku digitálních technologií. Přeji vám zdraví i rodinnou pohodu.

Další článek