Domovská stránka » Zdraví rodiny » I KDYŽ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJI, TABLETA PROTI KLÍŠŤATŮM JE JISTOTA
Zdraví rodiny

I KDYŽ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJI, TABLETA PROTI KLÍŠŤATŮM JE JISTOTA

Nejfotogeničtější český pejsek, který miluje jak procházky městskými ulicemi, tak i výlety do lesa. To je Señor Pupík, který by dal za tabletu proti klíšťatům tlapku do ohně!


V dnešním rozhovoru vám jeho majitel James povypráví o tom, proč
na antiparazitní tabletu nedá dopustit, a jaká je pravda o „méně chemických“ variantách v podobě obojku či pipety.

I když je Pupík spíše městský typ, chráníte ho nějak před klíšťaty či jinými parazity?

Pupík je podzimní štěně. Narodil se začátkem října, tedy mimo sezonu klíšťat, takže jsem měl štěstí, že jsem tehdy klíšťata nemusel vůbec řešit a měl jsem dost času zjistit si o antiparazitních výrobcích a přípravcích něco víc. Rozhodl jsem se vyzkoušet antiparazitní obojek, protože jsem nechtěl Pupíkovi dávat žádnou zbytečnou chemii. Obojek však fungoval jen částečně a po měsíci ho Pupík dokonce ztratil. Tak jsem se obrátil na kamarádku, která je veterinářka. Doporučila mi tablety, které chrání nejen proti klíšťatům, ale také proti blechám či vnitřním parazitům. Za mě je velmi důležité řešit antiparazitika se svým veterinářem, protože zná kompletní anamnézu vašeho pejska.

Lidé často odsuzují tablety proti klíšťatům a říkají, že do svého psa „nebudou cpát žádnou chemii“. Co si o tom myslíte?

FOTO: Archív Senor Pupík

Nějaké množství chemické látky se pejskovi do těla dostane i při použití pipety nebo obojku, a to vstřebáním přes kůži. Vyzkoušel jsem tabletu a fungovala stoprocentně. Myslím, že trocha té „chemie“ je vždycky lepší než encefalitida. Samozřejmě jsem Pupíka hlavně na začátku užívání tablet pořádně sledoval, jestli se u něj neobjeví nějaké nežádoucí účinky, ale naštěstí žádné neměl.

Proč tedy preferujete tablety proti klíšťatům?

Protože jsem si na základě vlastní zkušenosti ověřil, že mají takřka 100% účinnost. To však neznamená, že se klíště na Pupíka nikdy nepřisaje. Snažím se ho však po každé procházce v přírodě pořádně prohlédnout a najít klíště ještě dřív, než se přisaje, což trvá cca 3 hodiny od momentu, kdy se dostane do psího kožichu. Tableta je v podstatě jistota, že i kdybych si nějakého klíštěte nevšiml, tak Pupík bude v pořádku. Upřímně nezávidím lidem, kteří mají pejsky s tmavší a delší srstí. V takovém kožichu se klíšťata musí hledat opravdu těžko. Na Pupíkovi to až tak komplikované není.

Měl jste už s klíštětem nějakou negativní zkušenost?

Ano, jednou se nám stalo, že Pupík měl na sobě klíště přisáté příliš dlouho a místo vpichu mu dost výrazně oteklo. Vylekal jsem se, ale nakonec to všechno dobře dopadlo. Veterinář mi vysvětlil, že jde o běžnou reakci, ale že je třeba pejska sledovat a v případě zhoršení stavu ho nechat vyšetřit. Popravdě řečeno si už na klíšťata dávám tak velký pozor, že i když hladím cizího psa, tak ho podvědomě kontroluju. Už se mi tak párkrát podařilo náhodou najít klíště i na cizím pejskovi.

Jaké jsou možné prevnce proti klíšťatům?

Máte nějaký tip na věc, na níž by si měli dávat majitelé pejsků v souvislosti s parazity pozor?

Když jsme s Pupíkem chvíli žili v Portugalsku, tak jsme se při jedné návštěvě veterináře dozvěděli, že tam žije typ komára, jehož štípnutí je pro psy smrtelně nebezpečné. Nevěděl jsem o tom a Pupík měl tehdy běžný antiparazitní obojek koupený v Čechách, který samozřejmě neobsahoval potřebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárů, protože jejich výskyt je u nás minimální. Proto je důležité si při cestování takovéto věci hlídat a předejít tak nebezpečí, které v našich končinách není běžné.

Další článek