Domovská stránka » Zdravý nový rok » DENISA A KAMILA PFAUSEROVI: NEJLEPŠÍ PREVENCE OSTEOPORÓZY? AKTIVNÍ ŽIVOTNÍ STYL
Zdravý nový rok

DENISA A KAMILA PFAUSEROVI: NEJLEPŠÍ PREVENCE OSTEOPORÓZY? AKTIVNÍ ŽIVOTNÍ STYL

FOTO: archiv DP

Herečka, moderátorka a influencerka Denisa Pfauserová a její maminka Kamila Pfauserová si s námi povídaly o tom, jak pečovat o své fyzické i psychické zdraví, o důležitosti prevence a také o rizicích osteoporózy.

DENISA PFAUSEROVÁ

herečka, moderátorka a influencerka

Pravidelná péče o fyzické i psychické zdraví bývá často podceňována. Co vám pomáhá udržet se v kondici?

Táta nám od dětství vštěpoval, jak důležitý je v životě sport. Samozřejmě jsme to s bráchou často nenáviděli. Hodiny a hodiny jsem strávila na tenise, na horách na nás zas pořád řval, ať tam rveme to koleno dolů… Teď jsem ale neskutečně ráda, že si můžu jít zahrát skoro jakýkoli sport a víceméně mi to půjde.

Na svou jízdu na lyžích jsem sbalila každého kluka. V dospělosti jsem ještě zařadila jógu a běh, což jsou sporty, kterým se dnes věnuji asi nejvíc. Myslím, že jejich spojení dává tělu vše, co potřebuje. A čím více sportuji, tím víc mám pocit, že si tělo říká o zdravější a lehčí stravu. Jím všechno, ale snažím se zařadit hodně ovoce, zeleniny, vlákniny a bílkovin ve správném poměru. Také piju hodně vody, asi dva a půl litru denně. Nezapomínám ale ani na vitamíny, které vybírám podle ročního období nebo toho, co si moje tělo zrovna žádá.

FOTO: archiv DP

Jak často a ke kterým specialistům chodíte na preventivní prohlídky?

Chodím samozřejmě na gynekologii a k zubaři. V poslední době jsem také začala navštěvovat zubní hygienu. Se zuby jsem se celý život trápila, skoro každá návštěva zubaře se neobešla bez vrtání. Máme to v rodině všichni. Kolik peněz já už dala za zuby! Kvůli práci jsem si totiž nechávala před pěti lety předělávat všechny amalgámové plomby na bílé. Myslím, že bych ale na preventivní prohlídky chodila, i kdybych se zuby problém neměla. Jsem toho názoru, že by se prevence obecně podceňovat neměla.

Víte, jak se projevuje onemocnění zvané osteoporóza a jak ho případně můžeme ovlivnit?

Vím, že se jedná o tzv. řídnutí kostí. Začíná to bolestí zad, shrbeným postojem a později je tělo samozřejmě náchylnější ke zlomeninám. Výrazným faktorem ovlivňujícím vznik osteoporózy je u žen také menopauza. Osteoporózu můžeme ovlivnit právě pravidelným pohybem, a to nejlépe od dětství (díky, tati) a zařazením vitamínu D a C do jídelníčku.

Vzhledem k rodinné anamnéze, děláte něco v rámci prevence osteoporózy?

Jak už jsem říkala, snažím se hlavně dostatečně hýbat. Každý den uběhnu tak 6–8 km a často cvičím jógu podle videí na YouTube kanále mé kamarádky a jogínky Zuzky Klingrové, která všem doporučuji. Mám pestrý a vyvážený jídelníček doplněný o vitamín D. Samozřejmě, že i přesto se mě v budoucnu může toto onemocnění týkat. Rozhodně to nebudu brát na lehkou váhu a dám na radu odborníků. 

Co si myslíte o různých doplňcích stravy? Zařazujete je do svého jídelníčku?

Jak kdy. Jak už jsem říkala, snažím se brát různé vitamíny. Dlouhodobě beru železo, je výborné proti únavě – dodává energii. Zázračná je také ašvaganda, která se doporučuje na dobrou náladu a proti stresu. V poslední době beru také hořčík, vápník, D3, K2, omega3 a kolagen.

Myslím, že věda už nám podala patřičné důkazy o fungování různých doplňků stravy. Látku, kterou naše tělo potřebuje, často nedokážeme získat pouze ze stravy či jiného zdroje. Mně třeba od prodělání covidu trápí padání vlasů, proto ten kolagen. Kdyby mi lékař diagnostikoval osteoporózu, neváhala bych sáhnout po vhodných doplňcích stravy.

KAMILA PFAUSEROVÁ

maminka Denisy Pfauserové

Jak byste zhodnotila svoji životosprávu? Co děláte pro psychickou pohodu a své fyzické zdraví?

Vzhledem k tom, že posledních dvacet let řeším svou nadváhu, správné zásady životosprávy znám a snažím se je dlouhodobě dodržovat. Přes den jím hodně ovoce a zeleniny, několikrát týdně rybu, mléčné výrobky, omezuji pečivo. Nedaří se mi to ale vždy a obzvláště večer sním více, než bych měla, a to bohužel hlavně pro zdraví nevhodných potravin.

Jelikož často hlídám retrívra svého syna, chodím s ním na dlouhé procházky, s manželem hrajeme golf, ráda plavu, protože se u toho nezpotím. Nedávno jsem dostala elektrokolo, tak se těším, až zařadím do pravidelného pohybu i jízdu na něm. Celkově se snažím žít aktivním životem.

Podstoupila jste někdy vyšetření osteoporózy tzv. denzitometrii?

Ve svých 46 letech jsem podstoupila hysterektomii a jsem od té doby v menopauze. Nedávno jsem také právě při venčení psa uklouzla a zlomila si zápěstí, což je jeden z nejčastějších projevů osteoporózy. Další typické osteoporotické fraktury jsou i zlomeniny krčku stehenní kosti a zlomeniny obratlů. Zjistila jsem tedy, že patřím do rizikové skupiny a začala si hledat informace o příznacích a souvisejících vyšetřeních. Zatím jsem na něm ale, pravda, nebyla.

Máte ve svém okolí někoho, kdo má osteoporózu diagnostikovanou?

Osteoporózu měla moje maminka a trpí jí také její sestra, která ji má v pokročilém stádiu. O to spíše je mi jasné, jak moc bych měla být obezřetná a tuto nemoc nepodceňovat.

Co vás na tomto onemocnění nejvíce překvapilo a proč by, podle vás, měla nejen riziková skupina dbát na prevenci?

Překvapilo mě určitě to, že osteoporóza vůbec nebolí a nemá nijak zvláště viditelné nebo vnímatelné projevy. A určitě také to, že ačkoli je častou okolností nemoci menopauza, postihuje stejně tak muže. Osteoporózu tudíž můžete mít a nevědět o tom, a dlouhodobě ji tudíž neřešit. Včasné odhalení zaručí právě preventivní prohlídky. Určitě bych doporučila jí předcházet už od dětství a dospívání pravidelným pohybem.

Jak sama přistupujete k prevenci tohoto onemocnění?

Když o tom tak přemýšlím, spoustu bodů prevence dodržuji, aniž bych to dělala vědomě. Jak jsem již zmiňovala, zařazuji do jídelníčku tvaroh, jogurty, ryby, kapustu, zelí apod. Zjistila jsem, že dobrým zdrojem vápníku je i mák. Možná bych se tedy měla vrátit do dětských let a dát si občas šišky s mákem. Důležitý je také vitamín D, který velkou měrou dostáváme do těla působením slunečního záření. S přicházejícím podzimem a zimou je ale určitě dobré přijímat vitamín D i ve formě doplňků stravy.


Tento článek vznikl ve spolupráci se společností Amgen SC-CZ-NP-00166.

Další článek