Skip to main content
Domovská stránka » Zdravý nový rok » JITROCEL – PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM
ADVERTORIAL

Jitrocel kopinatý představuje díky svému složení komplexní léčbu dýchacích cest – usnadňuje odkašlávání, rozpouští a uvolňuje hleny, působí protizánětlivě. Používá se nejčastěji ve formě sirupu, čaje či pastilek. Pro koho je vhodný?

doc. MUDr. JIŘÍ SLÍVA, Ph.D.

Přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK

Mají byliny oproti běžným lékům nějaké výhody?

Vnímám zde rozdíl hlavně v osobním postoji a „vnitřním nastavení“ každého z nás. Pravdou nicméně je, že zatímco s moderními farmaky se setkáváme teprve jedno století, nejrůznější bylinné směsi jsou v tradiční medicíně využívány prakticky od nepaměti. Jejich přínos se opírá o bohaté a letité zkušenosti našich předků.

Jak funguje při léčbě kašle a plicních onemocnění jitrocel?

Jde o složité sacharidy, jejichž působení v dýchacích cestách si lze představit tak, že na jejich povrchu vytvářejí jakýsi film, jenž omezí nepříjemný pocit dráždění a nutkání ke kašli, současně uleví od škrábání v krku. Účinek jitrocele není tedy jeden jediný – lze jej vnímat komplexně, přičemž u kašle dominantní účinky sehrávají slizové látky, podpůrně se uplatňují látky s protizánětlivým působením.

Doporučil byste užívat jitrocelové sirupy i v rámci prevence, nebo až při nemoci?

V kontextu zmíněného se nabízí užívání především při obtížích. Většina dnes dostupných přípravků s obsahem jitrocele je vhodná pro těhotné či kojící ženy a malé děti, což bohužel neplatí pro mnohá komerčně dostupná antitusika. Nebál bych se však jeho nasazení již při pozorování prvních nepříjemných projevů v hrdle.


PharmDr. PETRA ČECHOVÁ

farmaceut v nemocniční lékárně FN v Motole

Jaké výhody přináší využití jitrocele při léčbě kašle?

Jitrocelový list, případně jeho extrakt, je možné užít vnitřně, při léčbě katarů horních cest dýchacích a zánětlivých změn sliznice dutiny ústní. Dále zmírňuje dráždění ke kašli, podporuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Nálevy pro zevní použití můžeme několikrát denně použít k inhalacím a ke kloktání. Mohou se také použít k obkladům, omývání, případně ke koupelím při zánětlivých onemocněních kůže.

Jaké největší přínosy pro nás může mít?

Pokud budeme uvažovat o léčivých přípravcích s obsahem jitrocele, k léčbě onemocnění horních cest dýchacích je můžeme užívat maximálně po dobu dvou týdnů, a to za předpokladu, že se příznaky zmírňují. Potravinové doplňky ve formě sirupů či pastilek je možné užívat pouze krátkodobě, a to preventivně, pokud potřebujeme podpořit normální funkci dýchacích cest nebo imunity na sliznici v ústech a v horních cestách dýchacích.


doc. PaedDr. LIBUŠE SMOLÍKOVÁ, Ph.D.

Klinika RHB a TVL, FN Motol a 2.LF UK KPDPM, VFN a 1.LF UK

Inhalace se doporučuje jako vhodná léčba kašle a plicních onemocnění. Co je nejdůležitější během terapie dodržovat? f

Nejprve je nutné zdůraznit, že každý pacient, u kterého přetrvává kašel déle něž 3 týdny, by se měl obrátit na lékaře. Pokud se pacient léčí inhalací, je naprosto zásadní dodržovat její pravidelné provádění, a to v plném rozsahu. Důležité je také používat správné inhalační nádechy. Největší výhodou inhalační terapie pak bezesporu je přímý kontakt postižené tkáně s inhalovanou látkou.

Existují rozdílná technika inhalace u dětí?

Ano, rozhodně. Nejmenší děti inhalují přes masku, mohou pod ručníkem nebo pomocí inhalátoru s náústkem a zásadní je, aby byl nádech skutečně pomalý. Nesmí zrychlovat. Pomalý nádech totiž zajistí správné šíření většího objemu inhalované látky do celých dýchacích cest až do jejich periferií.

Next article