Víte, jak vypadá typický článek o seniorech? Řeší se v něm zvýšení důchodů, oběti tzv. šmejdů nebo zdravotní komplikace nejstarší generace. Málokdy vidíte v médiích aktivního staršího člověka, který nejenže nepotřebuje pomoc, ale sám pomáhá ostatním. Naše nezisková organizace Mezi námi proto motivuje tisíce seniorů po celé republice a podporuje jejich aktivity.
JUDITA MATYÁŠOVÁ
novinářka a členka neziskové organizace Mezi námi
Zkuste si představit, že ze dne na den přestanete pracovat. Najednou jste v důchodu, ale co to přesně znamená, kromě toho, že máte nárok na penzi? Pro někoho přelom v životě, kdy přijde o každodenní kontakt s lidmi v kolektivu. Co teď s volným časem? Pro jiného je důchod zajímavou výzvou, kdy se může věnovat něčemu smysluplnému.
Od roku 2016 máme Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, kde jsou zapojeni senioři – dobrovolníci, které baví dělat něco pro druhé. Přidat se může každý, kdo má hodinu a půl týdně čas a rád komunikuje s dětmi.
Zapojit se může každý
Možná si říkáte, že nic speciálního, co by děti zajímalo, neumíte, ale je to přesně naopak! Tenhle pohádkový dědeček umí hrát na heligonku, tamten cvičí jógu a další radí dětem, jak se pracuje se dřevem. A naše pohádkové babičky? Jedna zpestřuje čtení pohádek loutkovým divadlem, další umí uplést nádherné hračky pro odložené děti anebo prostě „jen“ čte pohádky a naslouchá dětem, které se zrovna chtějí podělit o nejrůznější novinky z domova. Není žádná velká nebo malá pomoc. Není třeba se stydět, že pomáháte málo. Každá snaha se počítá. A ta energie funguje oboustranně.
Mezigenerační spojení
Senioři, kteří chodí pravidelně jednou týdně číst dětem pohádky do MŠ se stávají pohádkovými čtecími babičkami a dědečky. Právě díky pravidelnosti se zde otevírá prostor pro vznik mezigeneračních vazeb, dialogu a přátelství.
Nejvíce čtecích babiček a dědečků je v Praze, ale postupně se jejich řady rozšiřují i v dalších regionech České republiky. Pro děti se čtení s pohádkovou čtecí babičkou nebo dědečkem stává neodmyslitelnou součástí běžného týdne. Při poslechu rozvíjí svou fantazii a cit pro jazyk. Mohou vstřebávat od seniorů klid, rozvahu a přiblížit se starší generaci. Senioři na oplátku čerpají energii z radosti, upřímnosti a vitality těch nejmenších.
Kdo se může zapojit?
Každý senior, který má chuť dělat něco smysluplného a baví ho komunikace s dětmi. Zájemce o naši aktivitu pozve na první setkání – může přijet k nám do komunitního centra nedaleko stanice metra Pankrác, kde máme knihovnu a spoustu dalších materiálů, které se hodí budoucím dobrovolníkům. Můžeme se ale také potkat jinde, kde to seniorovi vyhovuje.
Popovídáme si, jakou měl profesi, co ho baví a většinou se i dostaneme k tomu, zda má vlastní rodinu a vnoučata. Nikdy se ale neptáme přímo, většinou to přirozeně vyplyne. S každým dobrovolníkem vytipujeme školku v okolí jeho bydliště, a pak uzavřeme smlouvu o spolupráci. Akorát ještě potřebujeme výpis z trestního rejstříku, který proplatíme, a lékařské potvrzení.